reklama

Hlavní zprávy z byznysu: Nezaměstnanost v listopadu zůstala na říjnových 7,1 %

Nezaměstnanost v České republice v listopadu zůstala na stejné úrovni jako v říjnu, tedy 7,1 procenta, uvedl to dnes Úřad práce ČR. Důvodem je zejména lepšící se stav ekonomiky a relativně teplé počasí, které udrželo některé sezónní práce, například v zemědělství a stavebnictví.  

Mohlo by vás zajímat

Počet lidí bez práce klesl v listopadu o 2130 na 517.508. Volných míst meziměsíčně přibylo 1180 na celkových 59.397. Proti loňskému listopadu je míra nezaměstnanosti o 0,6 procentního bodu nižší. Meziročně se počet lidí bez práce snížil o 47.805 a volných pracovních míst stoupl o 21.896.

 

USA budou i nadále zvyšovat těžbu ropy, levná ropa má na ekonomiku příznivý vliv

I přes klesající ceny ropy poroste objem její těžby ve Spojených státech. Tempo růstu však bude  pomalejší. Agentuře Reuters to dnes řekl hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Jason Furman. Ten také řekl, že levná ropa má na ekonomiku Spojených států celkově příznivý vliv. Zvyšuje totiž disponibilní příjmy domácností, což podporuje spotřebitelské výdaje. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých chudších členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu kartelu, aby podpořila růst ceny. Tento postup naopak posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst produkce ropy v USA.

Dnes je ropa na zhruba 69 dolarech za barel, v červnu se obchodovala až nad 115 dolarů za barel. Hlavní ekonom americké investiční banky Goldman Sachs Jan Hatzius v rozhovoru s německým listem WirtschaftsWoche předpověděl, že ceny ropy se dostaly na své dno a ve střednědobém horizontu se již nebudou snižovat. Upozornil také, že levná ropa snižuje investice do těžebních kapacit, což v dlouhodobějším horizontu povede k omezení nabídky a k růstu cen.

 

Německá kancléřka Merkelová kritizovala strukturální reformy Itálie a Francie

Reformy veřejných financí Itálie a Francie neodpovídají rozpočtovým pravidlům Evropské komise. Podle německé kancléřky Angely Merkelové jsou strukturální reformy k posílení hospodářského růstu obou zemí nedostatečné. Představitelé Itálie a Francie řekli, že by se kancléřka měla zajímat o ekonomické problémy vlastní země.

Podle italského státního tajemníka pro unijní záležitosti Sandra Goziho by si italská vláda nedovolila hodnotit jiné členské státy Evropské unie. Gozi požádal Němce o stejný respekt. Ještě dodal, že by se kancléřka Merkelová měla zaměřit na domácí poptávku v Německu, nedostatek investic nebo na nerovnováhu platební bilance.  

Francouzský ministr financí Michel Sapin zase řekl, že se v Německu rozpadají silnice a země má nízkou míru porodnosti. K tomu dodal, že francouzská vláda dělá reformy pro svoji zemi a ne pro potěšení evropských představitelů.

 

Rusko odložilo dodávky plynu pro Ukrajinu na čtvrtek

Rusko odložilo dodávky plynu na čtvrtek. Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn přitom v neděli prohlásil, že Kyjev předpokládá, že Rusko obnoví dodávky zemního plynu již během dnešního dne. 

Informaci o odložené dodávce plynu uvedl agentuře Reuters mluvčí ukrajinského plynárenského monopolu Ukrtransgas.

Ukrajina v pátek zaplatila ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom 378 milionů dolarů, kterými si předplatila prosincovou dodávku miliardy krychlových metrů plynu. Ukrajina se kvůli nedostatku financí snažila nákup nových dodávek ruského plynu co nejvíce oddalovat a pokrývala domácí poptávku ze svých zásobníků. Obě země se ale na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících dohodly koncem října za asistence Evropské komise. Podle dohody si Kyjev musí dodávky předplácet, plyn měl začít proudit do 48 hodin od převodu peněz.

Ukrajina podle tamního ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna v současné době spotřebovává přes 200 milionů krychlových metrů plynu denně. Z toho zhruba 55 milionů pokrývá domácí těžbou, 120 milionů čerpáním ze zásobníků a zbytek takzvanými zpětnými dodávkami ze sousedních zemí Evropské unie. Demčyšyn již dříve upozornil, že Ukrajina by v prvním čtvrtletí příštího roku mohla od Ruska koupit dalších 1,5 miliardy krychlových metrů plynu.

 

 

Zdroj: ČTK

Hlavní zprávy z byznysu: Nezaměstnanost v listopadu zůstala na říjnových 7,1 % Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.