reklama

Hrozí předčasné volby? Strany si je kvůli financím a voličům nemohou dovolit

Funkční vláda bude vznikat jen s obtížemi. Téměř žádná ze stran totiž nechce jít do koalice s trestně stíhaným Andrejem Babišem (ANO) kvůli dotační kauze Čapího hnízda. Naskýtá se tak zásadní otázka. Hrozí předčasné volby? Politolog Jan Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy říká, že v nejbližší době k nim určitě nedojde. Mnoho stran totiž kvůli předvolebním kampaním přišlo o značné finanční prostředky.

Mohlo by vás zajímat

Politické strany musí rovněž při možném kývnutí na koalici s ANO brát v potaz vlastní voliče. Těm totiž povětšinou slibovaly, že s Babišem partnerství neuzavřou. Reálně by tak hrozil propad voličské podpory.

„Samozřejmě se nikomu do té koalice nechce, protože hnutí ANO má dominantní pozici. Mělo skoro 30 procent hlasů. Na druhém místě ODS něco přes 11 %. Takže toto je unikátní situace, kdy je jedna velká strana,“ řekl Mlejnek na rádiu Zet.

V parlamentu je poté osm dalších menších stran. Jde o tři desetiprocentní, mezi nimiž figurují ODS, Česká pirátská strana a SPD Tomia Okamury. Zbytek stran se nachází v pásmu pěti až deseti procent. Parlament je z tohoto pohledu skutečně roztříštěný.

I za situace, kdyby nebylo na stole trestní stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, tak by se stranám do koalice pravděpodobně nechtělo. Podle Mlejnka by se ze stran totiž stal pravděpodobně pomyslný přívěšek. Z tohoto pohledu se nabízí skutečně varianta předčasných voleb.

I s ohledem na voliče by bylo férové se pokusit o sestavení vlády. Politická uskupení se tak musí snažit odvděčit lidem, kteří pro ně hlasovali. Je tu ovšem ještě jeden problém, jenž se týká finančního hlediska.

„Vést volební kampaň samozřejmě znamená vynaložit nějaké finanční náklady. To, že kromě ANO většina stran zaznamenala chabý výsledek, tak to znamená, že dostanou ze státního rozpočtu méně peněz. Samozřejmě pro piráty je to pozitivní. Pro Sociální demokracii propad hlasů znamená i velký propad pro příjmy ze státního rozpočtu, hlasy a mandáty. Strana je zadlužená, musí se ještě vypořádat se záležitostí právníka Altnera a těch dědiců,“ uvedl Mlejnek. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s politologem Janem Mlejnkem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

Hrozí předčasné volby? Strany si je kvůli financím a voličům nemohou dovolit Foto: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Jak sestaví Babiš vládní koalici?

  Společnost ·

  Volby jsou za námi. Nyní se rozběhlo povolební vyjednávání o vládní koalici. Nad variantami, které mohou vzniknout, se ve vysílání rádia ZET zamyslel redaktor portálu …

 2. Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

  Společnost ·

  ítěz voleb, hnutí ANO nominuje do funkce předsedy nové Sněmovny dosavadního místopředsedu dolní komory Radka Vondráčka. Novinářům to po jednání zástupců ANO a ČSSD o u…

 3. Katalánská krize vstupuje do rozhodujícího týdne

  Společnost ·

  Katalánská krize dnes vstupuje do rozhodujícího týdne, v němž zřejmě v pátek španělský Senát v historickém kroku omezí autonomii regionu na severu Španělska. Dnes má b…

 4. Co se píše v českých denících o volbách

  Společnost ·

  Komentáře českých deníků se dnes věnují volebnímu úspěchu hnutí ANO a propadu podpory tradičních politických stran. Čeští voliči se podle Práva radikálně odvrátili od …

 5. Jak o volbách píší české weby?

  Společnost ·

  Češi ve volbách zcela přepsali politickou mapu. Přibylo voličů, kterým nezáleží na ideovém zakotvení, ale důležitý je pro ně silný vůdce. Shodují se na tom v komentáří…

 6. Češi určili nové složení Sněmovny

  Společnost ·

  Letošní sněmovní volby dnes ve 14:00 skončily. Lidé v nich určili, které z 31 stran a hnutí budou mít poslance a které budou mít šanci podílet se na vládě. Podle průzk…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.