reklama

Infografika: Státy se nezlepšují v potírání korupce, jak je na tom Česko?

Transparency International (TI) ve středu publikovala Index vnímání korupce pro rok 2017. Nezisková organizace se již tradičně zaměřila na 180 zemí a ohodnotila je na stupnici od 0 do 100 bodů. Index poukazuje na to, že většina států dosahuje malého nebo žádného pokroku v potírání korupce. Novou infografiku zveřejnil server Statista.

Mohlo by vás zajímat

Země, které získaly hodnocení kolem sto bodů, korupci úspěšně vzdorují. Naopak státy s hodnocením pod 50 body se potýkají se závažnými problémy. Průměrné světové skóre přitom dosahuje alarmujících 43 bodů.

Některé státy naopak během posledních šesti let vylepšily své hodnocení. Detailněji pak jde o Pobřeží Slonoviny, Senegal a Velkou Británii. Mezi zeměmi, v nichž se situace zhoršila, figurují Sýrie, Jemen, Austrálie a Maďarsko.

Zdroj: Statista

Nejméně zkorumpovaným státem světa byl v roce 2017 Nový Zéland. Jeho skóre dosahuje úctyhodných 89 bodů. V těsném závěsu za Novozélanďany figuruje Dánsko s 88 body. Nízká míra korupce je i ve Finsku, Norsku nebo Švýcarsku. U všech těchto států dosahuje hranice 85 bodů.

Na úplném dně naopak figurují Sýrie, Jižní Súdán a Somálsko s hodnocením 15 bodů. Česká republika se umístila na 30. místě s 57 body. Pohybuje se tak sedm bodů nad kritickou padesátibodovou úrovní. Na Slovensku je podle indexu větší korupce. Sousední země získala padesát bodů. Lepší skóre naopak zaznamenalo Polsko s 60 body.

 

 

Zdroj: Statista, Youradio News

Infografika: Státy se nezlepšují v potírání korupce, jak je na tom Česko? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang

  Byznys ·

  Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group, jedním z největších pojišťovacích konglomerátů v zemi. V pátek to uvedla čínská komise pro regul…

 2. Klaus a Orbán se ztotožňují v pohledu na migraci

  Společnost ·

  Bývalý český prezident Václav Klaus se ve čtvrtek v Budapešti setkal s maďarským předsedou vlády Viktorem Orbánem. Podle premiérova mluvčího se oba shodli v názoru na …

 3. Audience Grand Cru Classé Bordeaux 2015

  Společnost ·

  Únor patřil jako již tradičně velké vinařské degustaci, která je událostí roku pro milovníky francouzských vín a zájemce o investiční vína. Na 35 nejprestižnějších vin…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.