reklama

Infografika: Vládní manipulace na sociálních sítích je čím dál více alarmující

Skutečnost, že se Rusko snažilo pomocí sociálních sítí v roce 2016 ovlivnit americké prezidentské volby, není žádnou novinkou. Na základě nových informací studie Freedom House´s 2017 vychází, že USA nebyly zdaleka jedinou zemí, v níž sehrály dezinformace během voleb klíčovou roli. Server Statista publikoval novou infografiku, která ukazuje, o jaké dezinformace šlo nejčastěji. 

Mohlo by vás zajímat

Nezisková organizace Freedom House uvádí, že k manipulacím a dezinformacím v online prostředí došlo od 1. června 2016 do 31. května 2017 minimálně v 18 zemích.

„Vlády po celém světě během posledních let dramaticky zvýšily své úsilí ve sdílení manipulativních informací na sociálních sítích,“ uvádí zpráva organizace Freedom House. K manipulaci uživatelů dochází v prostředí internetu pomocí takzvaných „fake news“ neboli smyšlených zpráv, automatizovaných botů nebo placenými komentátory. Tento nepříznivý trend se přitom odráží na celém světě.

Zdroj: Statista

Sociální sítě představují pro mnoho lidí hlavní informační kanál. Z toho důvodu se staly hlavním nástrojem pro šíření nepravdivých zpráv, jejichž cílem je ovlivňování veřejného mínění. „Fake news“ následně šíří zmanipulovaní uživatelé. Chybou zůstává, že si pravost sdělení neověří z více nezávislých zdrojů. Tím pádem nemohou zjistit, že jde o uměle vytvořené příběhy.

Jak ukazuje nová infografika serveru Statista, tak existuje mnoho způsobů, jak vlády nebo političtí činitelé manipulují s názory občanů a šíří tak nepravdivé informace na sociálních sítích. Organizace Freedom House uvádí, že kvůli těmto nepříznivým faktorům došlo po sedmé v řadě na internetu k poklesu svobody. 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Infografika: Vládní manipulace na sociálních sítích je čím dál více alarmující Foto: chainarong06 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Chce Turecko zvážit členství v NATO?

    Bezpečnost ·

    Turecko by podle poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mělo přehodnotit své členství v Severoatlantické alianci. Yalçin Topçu tak reagoval na poslední rozepři v N…

  2. Volkswagen vylepšil odhad tržeb i zisku

    Byznys ·

    Německý automobilový gigant Volkswagen počítá s tím, že do roku 2020 navýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur (5,5 bilionu korun) loni. V březno…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.