reklama

„Informace BIS musí být přijaty soudem, jinak nemají žádný význam,“ říká Šándor

Bezpečnostní informační služba (BIS) vydala výroční zprávu za loňský rok. V té varuje před čínskými snahami získat ekonomický vliv ve střední Evropě nebo před činnostmi ruských společností. Poznatky BIS ale podle bezpečnostního experta Andora Šándora přijdou vniveč, jelikož nemohou být využity u soudu. 

Mohlo by vás zajímat

V Česku loni nejvýznamněji působily zpravodajské služby Ruska a Číny. Čínské zájmy se soustředily na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice. Rusko vedlo hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí, zpravodajci také vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob. To jsou hlavní body výroční zprávy BIS za rok 2015.

Právě tyto závěry by měly podle Šándora alarmovat českou vládu, která s Čínou uzavírá velké množství obchodních spoluprací a hovoří dokonce o strategickém partnerství. „Vláda by už na základě této zprávy měla být přeci vážně znepokojena a říct jasně soudruhům v Pekingu, že takto si žádnou spolupráci nepředstavujeme, že není možné, abychom rozvíjeli přátelské obchodní vazby, a zároveň jsme tu viděli velký nárůst aktivit čínských zpravodajských služeb,“ řekl na rádiu Zet Šándor. 

Zpráva také varuje před snahami Číny získat převládající vliv na poli telekomunikačních technologií. I tyto obavy jsou podle Šándora na místě. „Před několika lety se Huawei snažil uspět v tendru ve Spojených státech. Tam ho Američané vyhodili. Myslím si, že bychom neměli být takoví naivkové a své telekomunikační záležitosti bychom měli mít vždy ve vlastních rukou,“ uvedl.

Ani o aktivitách ruské tajné služby si zde Šándor nedělá iluze. Zároveň ale upozorňuje, že ne každá ruská firma znamená napojení na Kreml. „Vždy bych byl opatrný, kdybych měl spolupracovat s firmami, které mají zvláštní majetkovou strukturu, kde je velmi angažován Kreml, kde sedí řada bývalých spolupracovníků Vladimira Putina z KGB. Když někdy máme možnost vidět, že Ruská federace využívá svého nerostného bohatství jako určitou formu prodloužené ruky mezinárodní politiky, tak to už je špatně,“ uvedl.

Informace BIS musí mít možnost být použity u soudu

Šándor nicméně narazil v souvislosti s výroční zprávou BIS na jeden hlavní problém. Informace, které má BIS k dispozici ale často nejsou moc k něčemu. Minimálně neslouží k tomu, aby se mohl být na jejich základě potrestán viník. 

Aby se něco v tomto ohledu mohlo změnit, musí se podle Šándora změnit i legislativa. A to tak, aby poznatky získané BIS při ochraně důležitých ekonomických zájmů, mohly být využity u soudu. „Nevolám po tom, aby se z BIS stala státní bezpečnost, která měla za bolševika výkonné pravomoci. BIS musí zůstat dále informační službou, ale ty informace, které nasbírá, musí být přijaty soudem, jinak to nemá žádný význam,“ řekl na rádiu Zet.

 

 

Celý rozhovor s bezpečnostním expertem Andorem Šándorem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Informace BIS musí být přijaty soudem, jinak nemají žádný význam,“ říká Šándor Foto: ČTK/Třeštík Jan

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.