reklama

Inspektoři v Česku loni odhalili 2290 nelegálních zaměstnanců

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) loni učinil 9308 kontrol zaměřených na nelegální zaměstnání a odhalil při nich 2290 zaměstnanců bez povolení pracovat. Mezi nimi bylo 760 českých občanů, 193 lidí ze zemí Evropské unie a 1337 cizinců ze zemí mimo EU. Kromě Čechů byli nejčastěji nelegálně zaměstnanými občané Ukrajiny (997), Moldavska (143), Slovenska (108) a Vietnamu (73). Informoval o tom generální inspektor Rudolf Hahn a jeho náměstek Jiří Macíček.

Mohlo by vás zajímat

Za porušení právních předpisů v souvislosti s kontrolami nelegálního zaměstnávání loni úřad uložil 725 pokut v celkové výši přesahující 75 milionů korun. Mezi nelegálně zaměstnanými cizinci byli i pracovníci Tádžikistánu, Thajska či Filipín. Lidé pracovali nelegálně nejčastěji v sektorech stavebnictví (20,2 procenta z celkového počtu), zpracovatelského průmyslu (14,2 procenta) a velkoobchodu a maloobchodu, opravy a údržby motorových vozidel (11 procent). „Pouze nepatrný pokles počtu zjištěných nelegálně pracujících osob oproti předchozím letům zaznamenáváme v sektoru ubytování, stravování a pohostinství,“ uvedl Macíček.

Pracovníci z Ukrajiny byli hlavními aktéry i minulý týden při zásahu cizinecké policie v pražském skladu Internetového obchodu Rohlik.cz, kde policie zadržela 85 lidí, zatím rozhodla o vyhoštění 74. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana měli pracovníci vízum, s nímž se mohou po tři měsíce pohybovat po EU jako turisté, nemohou s ním ale pracovat. Podle e-shopu to byli pracovníci polské agentury s polským vízem, ne jeho zaměstnanci.

Generální inspektor Hahn řekl, že občané Ukrajiny mají poměrně jednoduchý přístup do Polska a do Česka se pak často dostanou jako vysílaní zaměstnanci, tedy pracovníci, které zaměstnává polská firma a do ČR je vyšle pracovat na nějaké zakázce. Otázka ale podle něj je, zda skutečně jde o vysílané zaměstnance, nebo o zastřené agenturní zaměstnávání.

„Kdyby třeba přišel do Polska před čtyřmi měsíci, čtyři měsíce tam byl zaměstnán u stavební firmy a ta firma tady získala kontrakt, dejme tomu na měsíční působení, umím uvěřit tomu, že to je vysílaný zaměstnanec. Ale jestli ten ukrajinský občan přímo z Ukrajiny přicestoval přes polské území do České republiky, tady mu někdo dal doklady, které vypadají tak, že to je vysílaný zaměstnanec, ale v Polsku neodpracoval ani jednu směnu, to je něco jiného,“ řekl Hahn.

Macíček uvedl, že podle oblastních inspektorátů práce bývají doklady vyhotoveny často přímo v Česku a dotyční zaměstnanci mnohdy ani nevstoupí na území státu, ze kterého jsou údajně vysláni. „Stejně tak v případě „vysílajících" subjektů je podezření, že jsou založeny ryze účelově, nebo již reálně nevykazují žádnou činnost,“ uvedl Macíček.

Výsledky kontrol podle něj potvrdily, že přibývá využívání zastřeného agenturního zaměstnávání, a to zejména u cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Úřad v druhé polovině loňského roku přistoupil k mimořádné kontrolní akci zaměřené na skryté agenturní zaměstnání a uskutečnil 296 kontrol, většinou ve spolupráci s cizineckou policií. Odhalil při nich při výkonu nelegální práce 187 lidí. Čtyři z nich byli Češi a další čtyři občané EU.

„Ve 179 případech se pak jednalo o výkon nelegální práce cizinců - občanů třetích zemí. V rámci kontrol zastřeného agenturního zaměstnávání bylo zjištěno zprostředkování zaměstnání bez povolení u 110 subjektů,“ uvedl Macíček. Za zprostředkování zaměstnání bez povolení k zaměstnání uložil loni SÚIP 81 pokut v celkové výši přesahující 8,5 milionu korun.

 

 

Zdroj: ČTK

Inspektoři v Česku loni odhalili 2290 nelegálních zaměstnanců Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.