reklama

Investice Zet: Čína má výrazný vliv na rozhodování Evropské centrální banky

Čína má výrazný vliv na rozhodování Evropské centrální banky (ECB). Čím hůře se bude podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dařit čínskému hospodářství, tím pomalejší a obtížnější bude návrat inflace v eurozóně ke dvěma procentům. Novák na rádiu Zet v pořadu Investice Zet dále řekl, že Čína skrývá pro nadcházející roky výrazný dezinflační potenciál. 

Další díly pořadu

Čínské úřady dnes zveřejnily výsledky ekonomiky za třetí čtvrtletí, které poukazují na relativně dobrou kondici čínské ekonomiky. Čínský HDP totiž ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 6,9 procenta. Hospodářský růst tak byl o jednu desetinu procentního bodu vyšší, než trh očekával. Maloobchodní tržby vykázaly růst o 10,9 procenta a předčily očekávání trhu rovněž o jednu desetinu procentního bodu. Průmyslová produkce se zvýšila o 5,7 procenta a zaostala tak o tři desetiny procentního bodu za očekáváním.

„V Číně sledujeme už poměrně dlouhou dobu zpomalení. Čísla, která vyšla teď, potvrzují, že zpomalení stále funguje. Čínský růst se dostal pod 7 procent a drží se pod hranicí sedmi procent. Na druhou stranu lze nicméně vidět, že čísla už nejsou jen směrem dolů, ale jsou spíš jakýmsi mixem,“ řekl na rádiu Zet hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.

To podle Gapka znamená, že zpomalení trochu přibrzdilo, ale na druhou stranu neporoste v úrovni nad deseti procenty.

Zpomalující čínská ekonomika má přitom vliv na ekonomické rozhodování ve Spojených státech amerických ale i v Evropské unii. V září se například spekulovalo o tom, že americká centrální banka (Fed) nezvýšila sazby kvůli tomu, že Čína má problémy. Otázkou zůstává, jak se k novým údajům z čínské ekonomiky postaví ve čtvrtek bankéři Evropské centrální banky.

„Čína na rozhodování Evropské centrální banky určitě vliv má a to celkem výrazný. Já bych ten vztah mezi ECB a Čínou charakterizoval zhruba následovně. Čím větší bude mít Čína hospodářské problémy a čím pomalejší bude růst její ekonomiky, tak tím pravděpodobněji bude pomalejší a obtížnější návrat inflace v eurozóně směrem ke dvěma procentům. To znamená, že tím pomaleji a obtížněji dosáhne ECB svého inflačního cíle,“ uvedl Miroslav Novák. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Čína má výrazný vliv na rozhodování Evropské centrální banky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.