reklama

Investice Zet: Čínu čeká snížení ratingu, důvodem jsou i přestřelená data

Po agentuře Moody´s zmínila obavy z výhledu čínské ekonomiky i ratingová agentura Standard&Poors. Čínský rating by se tak mohl v následujícím půl roce změnit ze stabilního na negativní. Způsobit to má i podle analytika společnosti Nomura Timothyho Ashe nedostupnost kvalitních dat o čínské ekonomice. Na rádiu Zet v pořadu Investice Zet o tom hovořili hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská a nezávislý akciový analytik Petr Hlinomaz.

Další díly pořadu

„Nedívám se jen na ukazatel hrubého domácího produktu. Už okamžik, když takto velká ekonomika vydává jeden z prvních odhadů HDP, něco říká o kvalitě toho čísla. Když sledujeme čínskou ekonomiku, tak musíme sledovat širší spektrum ukazatelů,“ řekla Horská.

Podle ní je důležité sledovat například soukromé indexy nákupních manažerů, podle kterých se rating čínské ekonomiky ve skutečnosti pohybuje pod pěti procenty. Dále je podstatné sledovat maloobchodní tržby, investice a vývoj kapitálu. Zpomalování čínské ekonomiky je podle Horské pozvolné. Na druhou stranu je ovšem prudší, než ukazují oficiální statistiky.  

Hlinomaz na rádiu Zet říká, že od první devalvace čínské měny, k níž došlo loni v létě, trhy reagují nervózně. Tento fakt dokazuje skutečnost, že čínská ekonomika není v dobré kondici. Tomu se přitom přizpůsobuje i úroveň samotné čínské měny.

„Koneckonců i ceny komodit padají na konto ekonomického vývoje v Číně. Důkazem toho bude, že slabá poptávka povede k tomu, že si Čína nepovede dobře. Čínské akcie nereagují příliš silně asi proto, že na začátku došlo k velkému propadu a nyní je taková relaxace spojená i s děním kolem ropy,“ říká Hlinomaz.

Snížení ratingu podle něj nebude mít vliv na českou ekonomiku ani na české exportéry. Problémy se nejprve projeví na asijských trzích, s kterými Čína obchoduje.

 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

Investice Zet: Čínu čeká snížení ratingu, důvodem jsou i přestřelená data Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.