reklama

Investice Zet: Letošní volební rok v Evropě ovlivní rozhodování centrálních bank

Evropská centrální banka (ECB) podporuje pomocí kvantitativního uvolňování ekonomiky eurozóny. Otázkou je, jak ona a další centrální banky budou reagovat na události v roce 2017. Jejich pohled mohou změnit například nadcházející volby v Nizozemsku, Německu nebo prezidentské volby ve Francii. Hrozit může rovněž inflace. V pořadu Investice Zet to řekl obchodní ředitel BNP Paribas Investments partners Jan Maňák. 

Další díly pořadu

Centrální banky během posledních devíti let bránily hlubokému poklesu globální ekonomiky. Snažily se jí nastartovat tím, že do ní uvolňovaly velké množství peněz. Vykupovaly pak především státní dluhopisy. Maňák se domnívá, že se tento fenomén blíží ke svému konci.

Americká centrální banka už dvakrát zvyšovala úrokové sazby. Stalo se tak na konci roku 2015. K dalšímů zvýšení pak přistoupila na konci letošního roku. „V Evropě budeme asi dál pokračovat. Jak evropská, tak i britská centrální banka podporují své ekonomiky, ale přece jenom se dostáváme za nějakou mez, kde politika funguje a je potřeba najít motor. Mohlo by dojít k fiskální stimulaci tedy podpoře ze strany vlád a nikoli centrálních bank,“ řekl Maňák na rádiu Zet.

O krocích centrálních bank na území Evropy ovšem rozhodne letošní volební rok. Jde pak o parlamentní volby v Nizozemsku a Německu nebo také o prezidentské volby ve Francii.

Co se týče výhledu globální ekonomiky pro letošní rok, tak je Maňák pozitivní. „Očekáváme, že světová ekonomika oproti minulému roku poroste malinko rychleji. Na druhou stranu vidíme nějaká strukturální omezení. Zejména jde o vysoké zadlužení. Mezinárodní obchod k tomu ještě v posledních letech přece jenom malinko zpomalil. To jsou taková hlavní omezení, která budou brzdit růst,“ uvedl Maňák. 

 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Letošní volební rok v Evropě ovlivní rozhodování centrálních bank Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.