reklama

Investice Zet: Německému exportu se nedaří kvůli levné ropě, její producenti tolik neutrácí

Rozvíjející se země produkující ropu utrácejí méně peněz za německé výrobky. To má poté společně se zpomalující čínskou ekonomikou vliv na kondici německého exportu. Na rádiu Zet to v pořadu Investice Zet řekl obchodní ředitel společnosti Conseq Investment Management Lukáš Vácha. Německo se právě z důvodu nízkých cen ropy bude muset v nadcházejících letech soustředit zejména na podpoření domácí spotřeby. 

Další díly pořadu

„Souvisí to hodně i s cenou ropy, protože rozvíjející se země, které produkují ropu, za ni mají v současné době nižší tržby. To znamená, že také utrácejí méně peněz za německé výrobky. Německé exporty tak mají problém a Německo se bude muset v budoucnu soustředit na to, jak podpořit růst zejména v oblasti domácí spotřeby, protože exportní schopnost vzhledem k tomu, co se děje ve světě, zase tak slavná nebude,“ řekl Vácha.

Německá ekonomika už mezitím vykázala známky zpomalení. Poukazují na něj například statistiky zveřejněné koncem týdne. Podle těch průmyslová produkce v září překvapivě meziměsíčně zpomalila o 1,1 procenta. Německo ale zaznamenává i oslabení poptávky, které souvisí se špatnou výkonností čínské ekonomiky a situací na rozvíjejících se trzích.

Ředitel Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček na rádiu Zet nicméně řekl, že Německo má navzdory posledním zprávám stále nesmírně silnou ekonomiku.

„Uvědomme si, že roste téměř dvouprocentním hrubým domácím produktem (HDP), což s ohledem na to, že je to země, která má přes 80 milionů obyvatel, je stále poměrně vysoké číslo. Stejně tak je to druhý největší exportér na světě. Není tam příliš velká vzdálenost od Číny, která je v tomto ohledu dominantní. Řekl bych, že se to zatím vůči českým dodavatelům neprojevuje,“ uvedl Havlíček.

Podle Havlíčka není v rámci České republiky export nebo import ohrožený. Tyto faktory totiž zachraňují investice, jež do Česka v poslední době z Číny směřují. Havlíček si naopak myslí, že z tohoto pohledu dochází mezi Čínou a Českou republikou ke zlepšování vztahů. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet s premiérou každé pondělí krátce po 9:45. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Německému exportu se nedaří kvůli levné ropě, její producenti tolik neutrácí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.