reklama

Investice Zet: Restartu brazilské ekonomiky se jen tak nedočkáme

Brazílie v loňském roce zažila nejprudší hospodářský propad za poslední čtvrtstoletí. Páteční zprávy o zadržení bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva ale vytlačily ceny akcií výrazně nahoru. Investoři totiž doufají, že se tím přiblížila výměna socialistické vlády a s ní i konec ekonomické krize. Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše ale brazilská ekonomika ještě nenašla své dno. Její problémy sahají hlouběji.

Další díly pořadu

Ještě před páteční zprávou trhy pochybovaly, že by mohl odchod prezidentky Dilmy Rousseffové přinést obrat k lepšímu. Nyní to ale vypadá, že většina investorů tomu už dnes věří. Například švýcarský fond Solitaire Aquila, který ve velkém sází na rozvíjející se trhy, předpovídá robustní růst brazilských aktiv. Magazín Foreign Policy ale upozorňuje na možnost, že letos může brazilská ekonomika zažít další katastrofální rok.

Ke stejnému názoru se kloní i Jan Bureš, který v pořadu Investice Zet upozornil, že problémy Brazílie nesouvisí pouze se stávající vládou, ale sahají mnohem dál. „Problémy jsou hlubší, mají strukturální povahu a souvisí s nízkým růstovým potenciálem brazilské ekonomiky jako takové, také s poměrně výrazným nárůstem dluhu - především toho vnitřního zadlužení v posledních pěti letech,“ řekl. Vedle nich zmínil Bureš i dopady nízkých cen ropy a očekávaného růstu úrokových sazeb ve Spojených státech, které by brazilskou situaci mohly letos ještě vyostřit.

Aktuální nárůst ceny brazilských akcií hodnotí Bureš jako běžnou volatilitu. „To, že šly trhy v posledních čtrnácti dnech nahoru neznamená, že našly své dno. Myslím, že ty problémy nemáme za sebou. Pokud ve Spojených státech uvidíme další růst úrokových sazeb, tak si myslím, že řada z rozvíjejících se ekonomik budou mít problémy,“ řekl.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Investice Zet: Restartu brazilské ekonomiky se jen tak nedočkáme Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.