reklama

Investice Zet: Spojené státy a dolar jsou solitéry v dnešním finančním světě

Americká centrální banka (Fed) minulý týden zvýšila po roce svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. V globálním finančním světě zůstává ale její krok osamocen. Situace nenahrává tomu, aby ji další velké centrální banky následovaly. Do čeho investovat vzhledem k rozhodnutí Fedu poradil v pořadu Investice Zet portfolio manager fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko.

Další díly pořadu

I v příštím roce se podle Pírka zdá málo pravděpodobné, že by ostatní centrální banky začaly s růstem úrokových sazeb po vzoru amerického Fedu. „Když se podíváme do zbytku světa, tak Evropa bojuje s deflací, s obrovskými dluhy, se slabým růstem...V Číně jsou také problémy s předlužením a nárůst nečeká a v dalších ekonomikách také není silný růst nebo silné inflační tlaky,“ uvedl na rádiu Zet.

Ačkoliv se krok Fedu očekával, trhy podle Pírka zareagovaly na zvýšení úrokových sazeb poměrně razantně. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, po rozhodnutí Fedu zpevnil o 1,2 procenta, což byl nejprudší jednodenní nárůst za téměř půl roku. Ve čtvrtek vystoupil až na 103,56 bodu, nejvýše za 14 let. 

Akcie si pak překvapivě udržely svoji sílu. „Vlivů je tam celá řada. Pokud by se úroky zvedaly dlouhodobě a razantně, tak to je proti akciím určitě velmi nepříznivý vliv. Jednorázové nebo velmi mírné zvýšení zatím nemůže mít na akcie žádný zásadní dopad, aby klesaly,“ uvedl Pírko, který radí středně velkým investorům proto nechat základ svého portfolia na akciích. Vyšší úrokové sazby pomohou bankám a finančnímu sektoru. Naopak investice do distributorů elektřiny, které mají nainvestováno do infrastruktury, zvýšení úrokových sazeb nepomáhá. „Tam zvyšování úroků jejich dluhu snižuje marže, snižuje ziskovost a tyto akcie v prostředí růstových úrokových sazeb moc neperformují,“ uvedl Pírko.

Vyšší úrokové sazby také mají „smrtelný vliv na zlato“. To totiž nenese žádný výnos a jiné investice jsou tak v době zvyšování úrokových sazeb atraktivnější. Pírko by i přes to žlutý kov neprodával. „Alespoň část portfolia by měla být ve zlatě alokována. Vhledem k tomu, že problémy současného finančního systému, které se v roce 2008 částečně řešily, se podle mého názoru ještě nevyřešily kompletně. Část této konzervativní obranné složky by měla zůstat,“ řekl.

Riziko pak mohou v tuto chvíli představovat dluhopisy. „Od zvolení Donalda Trumpa na trzích dluhopisů vidíme největší výprodej globálních dluhopisů za posledních 20-30 let. Řada investorů a analytiků uvažuje o tom, že růstový trend, který na trzích dluhopisů je od roku 1981, by mohl být u konce,“ uvedl Pírko. Ten proto neradí dluhopisy diverzifikovat akciově založené portfolio.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

 

Investice Zet: Spojené státy a dolar jsou solitéry v dnešním finančním světě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Letos došlo k nejvíce střetům aut se zvěří

  Společnost ·

  Na silnicích letos došlo skoro k devíti tisícům nehodám srážkou se zvěří, podle statistik je to tedy každá desátá havárie. Tato čísla bohužel ukazují na negativní tren…

 2. Palata: Polská vláda překročila Rubikon

  Společnost ·

  Polsko zažívá největší politickou krizi od roku 1990. Protivládní demonstrace zde začaly v pátek poté, co vládní strana Právo a spravedlnost navrhla omezit novinářům v…

 3. Tipy jak se při pití alkoholu vyvarovat kocovině

  Společnost ·

  Ty pocity nejspíš důvěrně znáte - speciálně v tomto ročním období. Třeštící hlava, sucho v ústech a neustávající pocit nevolnosti, který se nedaří zahnat žádným „zaruč…

 4. Úžasná fakta o soukromém sídle Billa Gatese

  Byznys ·

  Není překvapivé, že zakladatel technologické společnosti Microsoft a zároveň nejbohatší muž světa Bill Gates má i extravagantní bydlení. Jeho dům dostal dokonce přezdí…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.