reklama

Investice Zet: V USA není další prostor pro růst ekonomiky, Trumpova opatření nepomohou

Spojené státy americké rostou sedm let v řadě. Míra nezaměstnanosti se nachází na úrovních z roku 2008. Ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák v pořadu Investice Zet v souvislosti s tím říká, že Donald Trump přebírá USA v daleko lepší kondici, než jeho předchůdce Barack Obama. Růstový potenciál tak není oproti předchozím letům tak velký. Fiskální expanze se pak může promítnout v růstu cen a nikoli v navýšení hrubého domácího produktu (HDP). 

Další díly pořadu

Donald Trump po svém nástupu do Bílého domu chce dokázat, že svá předvolební slova myslel vážně. Názorným příkladem může být oznámení o tom, že Spojené státy americké odstoupí od dohody týkající se Transpacifického partnerství (TPP). „TPP lze zároveň částečně i brát tak, že tomu čemu se svět vyhl po roce 2008, to znamená protekcionismu a protekcionistickým tendencím, tak v současnosti v roce 2017 zavádí Donald Trump. Otázka je, zdali je to dobře nebo není. Já bych odpověděl, že spíše ne.“ řekl Novák na rádiu Zet.

Podle Nováka jde o typicky republikánský krok, jenž zapadá do koncepce méně států, více byznysu, nižších daní a výsledně i nižších výdajů na administrativu.

Trump rovněž vydal pokyn k odblokování dvou kontroverzních ropovodů. „Co se týče ropovodů, tak tam je to boj na jedné straně mezi byznysem a na druhé straně mezi etickými hodnotami. Pro USA to znamená posílení pozic na úkor OPECu nebo na úkor Ruska. Jde ale spíše o nějaký dlouhodobý výhled,“ uvedl Novák.

Novák říká, že ale na základě Trumpových kroků výrazné zrychlení americké ekonomiky neočekává. USA se totiž nacházejí ve fázi hospodářského cyklu, v němž není prostor pro další růst ekonomiky.

„Při tom inauguračním projevu Donalda Trump by si nějaký nezasvěcený posluchač mohl občas pomocí trochu fantazie představit spálenou zemi plnou nezaměstnaných, plnou kriminality a beznaděje. Tak to samozřejmě není. Trump přebírá Ameriku v daleko lepší kondici, než Barack Obama. Tím pádem i potenciál toho růstu v nadcházejících letech i v tom roce letošním,“ informoval Trump. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ekonomem společnosti Akcenta Miroslavem Novákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: V USA není další prostor pro růst ekonomiky, Trumpova opatření nepomohou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Palata: Výběr zemí Trumpova zákazu je nelogický

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump o víkendu vydal dekret, ve kterém zakázal lidem ze sedmi blízkovýchodních zemí vstup do Spojených států. Nový šéf Bílého domu zdůvodnil…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.