reklama

Investice Zet: Vítězství Le Penové by měl na trhy horší dopad než Lehman Brothers

Se světovou ekonomikou může letos zamíchat několik politických vlivů. Patrně nejrizikovější se profesionálnímu obchodníkovi s měnami Jaroslavu Tupému jeví francouzské prezidentské volby. V pořadu Investice Zet říká, že by vítězství Marine Le Penové mělo na trhy dramatičtější dopad než brexit. Část trhu si scénář představuje i horší než pád finančního domu Lehman Brothers, který svým krachem v roce 2008 vyvolal finanční krizi.

Další díly pořadu

Euro v únoru ztratilo na dolar zhruba 3 procenta a oslabovalo i vůči dalším významným měnám. Jedním z důvodů je i politická nejistota před volbami v Nizozemsku, které se konají už tuto středu. Mnohem významnější riziko ale Tupý vidí v prezidentských volbách ve Francii, jejichž první kolo se bude konat už 23. dubna. „Pokud by skutečně zvítězila Le Penová, tak dopad těchto voleb by byl daleko dramatičtější než například i brexit. Uvažuje se o tom, že by byl srovnatelný s Lehman Brothers. Co se týče Lehman Brothers, tam se jednalo o propad aktiv v hodnotě 600 miliard dolarů, kdežto demontáž eura, pokud by odešla Francie jako jeden ze zakládajících členů, tak tam by se to pohybovalo okolo 46 bilionů eur,“ uvedl.

Nejistota i za oceánem

Ani Spojené státy americké na tom nejsou s jistotami o nic lépe. Tamní centrální banka (Fed) bude zanedlouho rozhodovat o případném zvýšení úrokových sazeb. Podle obchodního ředitele Conseq Investment Management Lukáše Váchy je v tuto chvíli téměř jisté, že k tomuto kroku Fed přistoupí. Není si však jistý, jak bude centrální banka plnit své další sliby v podobě třech zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. „To, co může poměrně dost zamíchat kartami je vývoj politických rizik. Donald Trump je stále velkou neznámou, jeho ekonomické plány jsou zatím na papíře a ve velkých proklamacích, takže uvidíme, jaké budou jeho reálné kroky,“ uvedl v pořadu Investice Zet.

I neznámý vývoj v Evropě a politická rozhodnutí Donalda Trumpa mohou působit Fedu potíže s plněním svých slibů. Podle Tupého mohou být dalším faktrem i jen čistě ekonomické vazby. „Například vývoj HDP, v jehož rámci zatím rostou jen měkká data, ale ta tvrdá zatím zaostávají. Současná ekonomika v Americe se vyznačuje pomalým růstem mezd a pokud by tento trend pomalého růstu mezd stále přetrvával do budoucna, pak je otázka, zda by k dalším zvyšování v tomto roce ještě došlo,“ řekl.

Švýcarsko jako bezpečný přístav?

Pokud by skutečně došlo k převratným politickým nebo ekonomickým událostem, může se podle Tupého jevit švýcarský frank jako dobrá investice. S tím úplně nesouhlasí Vácha, správným bezpečným přístavem nemá být něco, co přináší záporné výnosy. Připomněl také, že švýcarská ekonomika trpí pod tíhou silného franku a dají se očekávat intervence tamní centrální banky. Švýcarský frank jako takový může být ochranou před velkými turbulencemi. V případě, že by volby ve Francii dopadly špatně, tak může být velkou ochranou. Na druhou stranu pakliže tento scénář úplně nepředpokládáme, tak bych si nemyslel, že je švýcarský frank vhodná investice. Pro korunového investora je jednoznačně lepší volbou zůstat v české koruně,“ uvedl.

 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

 

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

Investice Zet: Vítězství Le Penové by měl na trhy horší dopad než Lehman Brothers Foto: Marine LE PENOVÁ; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Praha navrhuje změnu zákona kvůli metru D

  Společnost ·

  Praha se společně s dopravním podnikem (DPP) chystá iniciovat změnu drážního zákona. Důvodem je stavba trasy metra D, která je plánována bez řidiče. To dosud zákon neř…

 2. Rozhovory o brexitu by mohly začít už v úterý

  Společnost ·

  Návrh zákona, který má vládě premiérky Theresy Mayové umožnit zahájení procesu vystoupení Británie z Evropské unie, bude s velkou pravděpodobností schválen do pondělní…

 3. Nizozemsko vykázalo tureckou ministryni ze země

  Společnost ·

  Nizozemské úřady označily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud do země přijela. …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.