reklama

Írán nakoupí 114 letadel Airbus, kontrakt potvrdil tamní ministr dopravy

Írán potvrdil, že uzavře kontrakt na nákup 114 letadel evropského výrobce Airbus. Smlouvu podepíše prezident Hasan Rúhání ve středu na oficiální návštěvě Francie, řekl včera íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí. Ten zároveň počítá s tím, že Írán bude v horizontu následujících let potřebovat až 500 nových letadel.

Mohlo by vás zajímat

Írán a Airbus se domlouvají na možném obchodu už delší dobu, obě strany ale čekaly na zrušení sankcí, které byly na Írán uvaleny kvůli jeho jadernému programu a jejichž součástí bylo i obchodní embargo. Oznámení o zrušení sankcí padlo na základě dobrozdání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) 16. ledna.

Achúndí neupřesnil, jakou hodnotu kontrakt na nákup více než stovky letadel má, ani to, v jakém časovém horizontu je chce Írán získat. Agentura Reuters odhadla hodnotu kontraktu podle katalogových cen na deset miliard dolarů (zhruba 250 miliard korun).

Náměstek íránského ministra dopravy Ašghar Kašán agentuře Reuters řekl, že součástí nákupu bude osm dvouposchoďových letadel Airbus A380, které Írán získá po roce 2019. Kromě toho Íránci koupí rovněž 16 letounů A350. Celkem získají 127 strojů, některé z nich ale nebudou nové.

„Potřebujeme 400 letadel pro dálkové lety a 100 letadel pro lety na kratší vzdálenosti,“ řekl ministr. Podle něj nyní země má 256 strojů, z nichž však létá jen 150 a ty jsou v provozu v průměru už kolem 20 let.

Írán jedná kromě Airbusu i s dalšími výrobci včetně americké společnosti Boeing. Navázal kontakty i s firmami Mitsubishi a Bombardier, íránské soukromé aerolinky pak jednají například o nákupu brazilských letadel Embraer či ruských strojů Suchoj.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán nakoupí 114 letadel Airbus, kontrakt potvrdil tamní ministr dopravy Foto: SpaceKris / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

  Byznys ·

  V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

 2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

  Společnost ·

  Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

 3. Čína chce zavést svou vlastní kryptoměnu

  Byznys ·

  Čínská centrální banka uvedla, že chce vydat vlastní digitální měnu. Slibuje si od toho snížení nákladů na výrobu tradičních papírových peněz, zlepšení výběru daní a e…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.