reklama

Írán získal přístup ke 100 miliardám dolarů, polovinou se zaplatí dluhy

Teherán se na základě mezinárodní jaderné dohody dostal asi ke 100 miliardám dolarů na dříve zmrazených vkladech. Víc než polovina této částky se váže na dluhy a další pohledávky. V rámci slyšení ve Sněmovně reprezentantů to ve čtvrtek oznámil Stephen Mull, který je na ministerstvu zahraničí Spojených států odpovědný za kontrolu dodržování smlouvy s Íránem. Mull také řekl, že USA nedisponují důkazy o tom, že by Írán při realizaci dohody podváděl.

Mohlo by vás zajímat

Dohoda, která reguluje nakládání Teheránu s jaderným materiálem, byla uzavřena loni v červenci. Protiíránské sankce byly zrušeny letos v polovině ledna. Mnoho amerických poslanců, republikánů i demokratů, s uzavřením smlouvy nesouhlasilo v obavě, že Teherán své závazky nedodrží.

Mull připustil, že smlouva není dokonalá. Uran obohacený dříve v íránských centrifugách, má z Íránu podle smlouvy vyvézt Rusko. Jaký je osud tohoto citlivého materiálu, ale v USA nikdo neví. „Je to mezera v dohodě. Nevíme ani, co se s ním stalo,“ řekl americký diplomat.

Americké ministerstvo financí v lednu oznámilo nové sankce vůči 11 íránským společnostem nebo jednotlivcům. Sankce byly odpovědí na říjnový test íránské balistické rakety schopné nést jadernou hlavici.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán získal přístup ke 100 miliardám dolarů, polovinou se zaplatí dluhy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.