reklama

Irsko se chce vyhnout předčasným volbám, vicepremiérka Fitzgeraldová proto rezignovala

Irská vicepremiérka Frances Fitzgeraldová v úterý informovala o své rezignaci. Ostrovní země se tak podle všeho prozatím vyhne pádu vlády a předčasným volbám. Kvůli kauze týkající se policie odchod vicepremiérky požadovala strana, která z opozice podporuje menšinovou vládu premiéra Lea Varadkara. Předčasné volby by podle analytiků před prosincovým summitem Evropské unie zkomplikovaly jednání o odchodu Británie z EU, při kterých patří k důležitým bodům budoucí režim na hranicích Irska a Spojeného království.

Mohlo by vás zajímat

„Dnes jsem se rozhodla podat premiérovi demisi, odstupuji s okamžitou platností,“ uvedla Fitzgeraldová v prohlášení. „Rozhodla jsem se dát přednost národnímu zájmu před vlastní reputací. Domnívám se, že je nutné učinit toto rozhodnutí, abychom se v této historicky kritické době vyhnuli nechtěným a potenciálně destabilizujícím parlamentním volbám,“ dodala dosavadní vicepremiérka.

Opoziční strana Fianna Fáil, která podporuje menšinovou vládu premiéra Lea Varadkara, minulý týden prosadila na úterní pořad jednání parlamentu hlasování o nedůvěře vicepremiérce Fitzgeraldové. Politickou krizi vyvolal případ policisty, který upozornil na nekalé praktiky uvnitř policejních sborů. Fitzgeraldová podle opozice byla součástí plánu, který měl tohoto policistu zdiskreditovat. Vicepremiérka to ale odmítá a tvrdí, že jako členka vlády nemohla do vyšetřování nijak zasáhnout.

Premiér Varadkar už dříve varoval, že pokud by v úterý došlo k hlasování o nedůvěře vlády, musely by se ještě před Vánocemi konat v Irsku předčasné volby. Strana Fianna Fáil, která z opozičních lavic podporuje menšinovou vládu, se už dříve nechala slyšet, že rezignace Fitzgeraldové by politickou krizi vyřešila.

Nestabilita v Irsku by mohla ohrozit jednání o odchodu Británie z Evropské unie. O zahájení druhé fáze rozhovorů by země evropské sedmadvacítky mohly rozhodnout již na summitu v polovině prosince. Irský premiér Varadkar před časem uvedl, že by mohl zahájení jednání o budoucí podobě vztahů EU a Británie zablokovat kvůli nespokojenosti s řešením pohraničního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. V pondělí ale irský ministr zahraničí Simon Coveney uvedl, že Dublin nebude muset veto použít, neboť se může opřít o solidaritu ostatních unijních členů.

Budoucí režim na irsko-severoirské hranici, finanční vyrovnání a práva občanů EU v Británii po brexitu jsou třemi hlavními spornými body v jednání sedmadvacítky s Londýnem.

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters aktuální krize silně poškodila pozici premiéra Varadkara, který ve funkci teprve v červnu nahradil Endu Kennyho. Předčasné volby se podle nich zřejmě budou konat stejně, možná za tři až čtyři měsíce.

 

 

Zdroj: ČTK

Irsko se chce vyhnout předčasným volbám, vicepremiérka Fitzgeraldová proto rezignovala Foto: Flickr.com: Frances Fitzgeraldová

reklama

Další články

 1. Posledním místopředsedou Sněmovny se stal Fiala

  Společnost ·

  Poslanci v úterý zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní voleb…

 2. Severní Korea prý chystá další raketový test

  Bezpečnost ·

  Japonsko zachytilo radiové signály, které mohou naznačovat, že se Severní Korea chystá odpálit balistickou střelu. Podobné signály nicméně nejsou zcela neobvyklé a nej…

 3. Černý pátek v USA trhal rekordy v prodeji zbraní

  Byznys ·

  Na takzvaný černý pátek přišlo americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) přes 203 tisíc žádostí o kontrolu trestního rejstříku zájemců o koupi střelných zbran…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.