reklama

Italské restaurace a obchody poskytují jídlo chudým

Rajčata, česnek, tymián - příchozího vítají samé libé vůně. Jste v jídelně pro nejchudší Bon repas, kterou zřídily římské restaurace a obchody s potravinami s cílem bojovat zároveň proti krizi a zároveň proti plýtvání potravinami. Píše o tom agentura AFP.

Mohlo by vás zajímat

"Samozřejmě, že to je dobré! Je to jídelna pro VIP. Máme tady předkrm, hlavní jídlo i dezert. Jako v trattorii," říká moldavský bezdomovec Alessandro.

Jídelna při kostelu svatého Benedikta na jihu metropole nabízí samá výtečná jídla: každé ráno přiváží malá bílá dodávka balíčky ze slavného římského lahůdkářství Volpetti.

Jsou tu všechny výrobky a potraviny, které se den předtím neprodaly: pizza, chléb, těstoviny, maso, ryby. "A kuchaři se pak vždy rozhodují, co ten den uvaří podle toho, co jim z obchodu dodají," uvádí Patrizia, tajemnice faráře Fabia Bartoliho.

V kuchyni se otáčejí tři kuchařky - dobrovolnice, které připravují pokrmy pro 35 chudých.

Asociace Bon Repas se zrodila v roce 2007 v Janově a před několika měsíci se rozšířila do Říma. Jejím cílem je reagovat na stále křiklavější paradox, kdy na jedné straně stoupá počet lidí, kteří se nemají za co najíst, a na druhé straně stále roste plýtvání potravinami.

Italové letos museli snížit své výdaje na potraviny o tři procenta. A každý rok se do popelnic vyhodí šest milionů tun potravin.

Asociace začíná tím, že kontaktuje nějakou restauraci nebo obchod a informuje je, že by o jídlo a potraviny, které se nespotřebují, měla zájem farnost nebo jídelna v blízkém okolí. Restauratér nebo obchodník se pak s komunitou dohodne o dodávkách zdravotně nezávadných neprodaných potravin, a to jednou nebo několikrát týdně.

Dnes se v Římě k projektu připojilo na třicet restaurací, barů a obchodů. Mezi nimi jsou značky známé celému Římu: královna tiramisu cukrárna Pompi, sportovní klub a restaurant z konce 19. století Tiro al Volo či lahůdkářství Gargani a Volpetti.

"Tato iniciativa má velký význam: dobročinnost obchodníků tak pomáhá uspokojovat potřeby nejchudších," vysvětluje Fabio Bartoli.

Každý dává podle možností: módní restaurant Strabbioni v centru města připravuje třikrát týdně šest jídel pro bezdomovce na nádraží Termini. Restaurant klubu Tiro al Volo dodává každé pondělí ráno jídelně při kostelu San Bellarmino zbytky z nedělních večerních bufetů.

"Někdy to nestačí, a tak honem nechám něco připravit, například dva plechy koláčů," říká prezident klubu Michele Anastasio Pugliese.

Lahůdkářství Volpetti posílá jídlo denně: vždy večer, než zaměstnanci stáhnou rolety, zabalí vše, co se ten den neprodalo.

"Nic nás to nestojí, jen trochu času. Dnes je to nutnost, chudých je stále více," vysvětluje zaměstnanec lahůdkářství Donato Sarzarulo.

V těchto jídelnách tvoří polovinu "zákazníků" bezdomovci, zbytek "noví" chudí, konstatuje šéf Bon repas Gregorio Fogliano. Chce distribuovat ročně 110.000 jídel po Římě.

Malou jídelnu při kostelu svatého Benedikta navštěvuje i osmapadesátiletý Guiseppe, jeden z italských "nových chudých". "Byl jsem zlatník, ale zadlužil jsem se a přišel o všechno. Už dva roky spím ve svém voze. Přes den se najím tady a večer chodím do supermarketů, kde nepozorovaně kradu chleba," přiznává.

Zdroj: ČTK

Italské restaurace a obchody poskytují jídlo chudým

reklama

Další články

 1. Mezinárodní astronomická konference v Praze

  ·

  O aktuálních otázkách sluneční astrofyziky a radiové astronomie v souvislosti s obřím chilským radioteleskopem ALMA bude v Praze jednat 120 expertů z celého světa. …

 2. Nelson Mandela je kritickém stavu

  Společnost ·

  Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta a symbolu boje proti apartheidu Nelsona Mandely se v posledních 24 hodinách zhoršil a exprezident je nyní v kritickém sta…

 3. Snowden obviněn v USA ze špionáže

  Společnost ·

  Americká federální prokuratura obvinila v pátek Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, mimo jiné ze špionáže.…

 4. Setkání Zemana a Němcové v Lánech

  Společnost ·

  Na zámku v Lánech na Kladensku dnes odpoledne začala schůzka prezidenta Miloše Zemana s kandidátkou ODS na premiérku Miroslavou Němcovou. …

 5. Biz info: Pražská burza dál výrazně oslabuje

  Byznys ·

  ÚOHS pozastavil tendr na dostavbu dálnice D1 · Zavedení eura by nyní uvítala jen čtvrtina podnikatelů · Pojišťovny v souvislosti s povodněmi evidují pojistné události za …

 6. Začalo astronomické léto

  ·

  Dnes ráno v 07:04 středoevropského letního času vstoupilo Slunce do znamení Raka. Nastává letní slunovrat a začíná astronomické léto. Bude nejdelší den v roce a naopak ne…

 7. ČNB získá širší pravomoci nad finančním trhem

  Byznys ·

  Senát rozšířil pravomoci České národní banky při dohledu nad finančními skupinami, které působí ve více oblastech finančního trhu. Norma, která zpřesňuje i povinnosti těc…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.