reklama

Izrael je podle Erdogana teroristický stát, který vraždí děti

Izrael je podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana teroristický stát, který vraždí děti. Erdogan to v neděli prohlásil na kongresu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Erdogan patří ke kritikům rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. V pátek proti tomu americkému kroku protestovali muslimové v mnoha zemích včetně Turecka. Na palestinských územích izraelská policie při zásazích zranila desítky lidí.

Mohlo by vás zajímat

Erdogan také řekl, že bude bojovat „všemi prostředky“ proti uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

„Palestina je nevinná oběť. Co se Izraele týče, to je teroristický stát, ano - teroristický. Neponecháme Jeruzalém napospas státu, který vraždí děti,“ prohlásil Erdogan.

Mluvčí turecké vlády Bekir Bozdag v neděli řekl, že by se muslimské země neměly omezit na „odsouzení“ Trumpova kroku. „Co se týče Palestinců a Jeruzaléma, Turecko má jasnou a přímočarou politiku. Svůj názor nezměníme, i kdybychom měli být osamoceni,“ řekl mluvčí.

Turecko se těmito výzvami obrací na Organizaci islámské spolupráce (OIC), jejíž summit se bude konat 13. prosince v Istanbulu. "Je třeba zaujmout pozici, která půjde dále než k odsouzení," řekl Bozdag.

K Trumpově rozhodnutí se vyjádřil také papež František. Vatikán v neděli zveřejnil prohlášení, podle něhož František všechny vyzývá, aby se drželi rozumu. „Svatý otec znovu vyzývá k zachování rozumu a opatrnosti a modlí se, aby politici v této zvláště vážné chvíli zabránili vzniku nové vlny násilí,“ uvádí se v prohlášení.

Východní Jeruzalém, který je posvátným pro judaismus, islám i křesťanství, Izrael obsadil za války v roce 1967. Do té doby jej spravovalo Jordánsko. V roce 1980 pak Izrael připojil tuto část města k západní a celý Jeruzalém označil za svou nedělitelnou metropoli. Rada bezpečnosti OSN toto rozhodnutí téhož roku odmítla rezolucí, která je základem právního názoru většiny světa.

 

 

Zdroj: ČTK

Izrael je podle Erdogana teroristický stát, který vraždí děti Foto: photo story / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Investice do bitcoinu je extrémně riziková

    Byznys ·

    Investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun…

  2. Požáry v Kalifornii páchají rekordní škody

    Společnost ·

    Na jihu Kalifornie pokračují požáry, které začaly v pondělí a zdevastovaly na 70 000 hektarů pozemků. Bez proudu zůstává 6800 soukromých domů a podniků a evakuováno by…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.