reklama

Jaderné ambice KLDR znamenají pro USA vážné ohrožení, obává se Carter

Jaderné a raketové ambice KLDR znamenají pro Spojené státy bezpečnostní hrozbu. V neděli to na základě informací agentura Reuters řekl americký ministr obrany Ash Carter s tím, že pokud severokorejská balistická střela jakkoli ohrozí území USA nebo jiných spojenců, tak ji americká armáda  sestřelí.

Mohlo by vás zajímat

Carter prohlášení učinil jen několik hodin poté, co v neděli Pchjongjang oznámil, že je připraven na rozkaz vůdce Kim Čong-una provést zkoušku mezikontinentální balistické střely kdykoli a z jakéhokoli místa. Severokorejské ministerstvo zahraničí rovněž obvinilo Washington, že právě americká nepřátelská politika je příčinou zbrojního vývoje v KLDR.

Kim Čong-un v novoročním projevu uvedl, že země dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou. USA se však nedomnívají, že KLDR učinila takový pokrok, aby dokázala střelu osadit jadernou hlavicí. Washington rovněž ujistil, že americká protiraketová obrana ochrání nejen území USA, ale i spojenců.

Raketové testy KLDR, stejně jako jaderné zkoušky, porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na Severní Koreu v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

 

 

Zdroj: ČTK

Jaderné ambice KLDR znamenají pro USA vážné ohrožení, obává se Carter Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.