reklama

Jak se inflace promítne do úrokových sazeb ČNB? A bude rozhodovat právě míra inflace?

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci, že meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Mohly za to zejména potraviny. Růst je o něco rychlejší, než trh čekal. Promítne se to do dalšího zvyšování úrokových sazeb? 

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli analytici očekávali nižší růst inflace, než nakonec ČSÚ zveřejnil, Českou národní banku informace nepřekvapila. Zveřejněný údaj o inflaci je totiž přesně v souladu s čerstvě zveřejněnou prognózou ČNB. Jak dnes připomněl hlavní ekonom Generali Investments CEE, Radomír Jáč, hlavním tahounem růstu meziroční inflace byly ceny potravin a zřejmě též jádrová inflace, kde je mimo jiné hlášen růst cen osobních automobilů (meziročně bezmála o 4 procenta). Protiinflačně naopak působí ceny pohonných hmot, ale také například ceny v položce odívání a obuv.

 

Pro zbytek 3. čtvrtletí očekává Radomír Jáč to, že celková meziroční inflace bude oscilovat okolo stávající úrovně 2,5 procent, v závěru roku by pak měla klesnout do oblasti inflačního cíle, tedy do oblasti 2 procent. Za celý letošní rok by měla celková inflace činit 2,3 procenta, v roce 2018 by měl celoroční průměr klesnout ke dvěma procentům, tedy do oblasti inflačního cíle ČNB.

 

Důležité ale bude sledovat, jak se růst míry inflace promítne do rozhodnutí o případném dalším zvýšení úrokových sazeb. Podle Jáče bude alfou a omegou pro úvahy bankovní rady o případném dalším zvýšení úrokových sazeb bude v prvé řadě vývoj kurzu koruny. Pokud koruna dokáže nejpozději počátkem závěrečného čtvrtletí letošního roku posílit pod úroveň 26 korun za euro a v závěrečných měsících roku bude dále posilovat, tak by ČNB mohla po zbytek letošního roku nechat své úrokové sazby již beze změny a k jejich dalšímu zvýšení přistoupit až v roce 2018, což je z mého pohledu hlavní scénář dalšího vývoje. Naopak, pokud koruna posilovat nebude, tak se naplní proinflační rizika čerstvé prognózy ČNB a bankovní rada by v letošních podzimních měsících zřejmě velmi vážně zvažovala další zpřísnění měnové politiky právě skrze další zvýšení úrokových sazeb ČNB.

 

Zdroj: ZET

Jak se inflace promítne do úrokových sazeb ČNB? A bude rozhodovat právě míra inflace? Foto: Wikipedie

reklama

Další články

  1. Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy

    Byznys ·

    Největší světový vývozce ropy Saúdská Arábie sníží v září celosvětově dodávky svým zákazníkům minimálně o 520 tisíc barelů denně. Bude tak chtít splnit dohodu producen…

  2. Nezaměstnanost začala v červenci růst

    Byznys ·

    Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303.074, což je nejnižší číslo za …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.