reklama

Japonský HDP se ve čtvrtém čtvrtletí propadl o 1,4 %

Hrubý domácí produkt Japonska loni v posledním čtvrtletí po celoročním přepočtu klesl o 1,4 procenta. Stalo se tak po růstu o 1,3 procenta z předchozího kvartálu. Třetí největší ekonomiku světa ovlivnil pokles spotřebitelských výdajů a investic ve stavebnictví. Informace vyplývají ze zveřejněných údajů japonské vlády.

Mohlo by vás zajímat

Předběžná data za období od října do prosince loňského roku ukázala, že hospodářský pokles byl výraznější, než předpokládaly odhady analytiků. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s propadem o 1,2 procenta. V mezičtvrtletním srovnání HDP klesl o 0,4 procenta.

Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v Japonsku podílejí zhruba 60 procenty, klesly ve čtvrtém čtvrtletí o 0,8 procenta, tedy o něco více, než se předpokládalo. Podle agentury Reuters to vypovídá o tom, že ekonomické stimuly vlády Šinzóa Abeho zatím v oblasti povzbuzení spotřeby domácností příliš nefungují.

 

 

Zdroj: ČTK

Japonský HDP se ve čtvrtém čtvrtletí propadl o 1,4 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.