reklama

Je Orbán zavrženíhodným mužem nebo osobou hodnou následování?

Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi naslouchá čím dál větší část evropské politické reprezentace. A ať už více viditelně, či méně viditelně, přejímá i jeho konkrétní kroky. Nikdo z evropských politiků to neřekne přímo, ale Orbán pomalu vyhrává debatu o migrační krizi a z jeho názorů se stává mainstream Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat

Orbán byl poměrně dlouhou dobu odsuzován elitami EU pro jeho silnou protiimigrační politiku, odmítání kvót na přerozdělování uprchlíků a stavení plotu na maďarských hranicích. Když se však nyní podíváme na to, jak začínají někteří státníci pomalu měnit otevřenou politiku EU aplikovanou od roku 2015, tak se zdá, že se Orbánova rétorika stává součástí širšího proudu Evropské unie.

Dříve odsuzované Orbánovy výroky například o zpřísnění hraničních kontrol najdeme i v nedávném projevu Jean-Clauda Junckera, který prohlásil, že: „Nyní jsou vnější hranice Evropské unie chráněny mnohem efektivněji, než dříve.“ Zajímavostí přitom je, že ten samý Juncker přivítal před dvěma lety Orbána na summitu Východního partnerství v Rize slovy: „Zdravím, diktátore!“

A takových „Orbánových stop“ bychom našli v Junckerově projevu více. Někdy se dokonce zdálo, že místo Jean-Clauda stojí u pultíku maďarský premiér. Například když Juncker zdůrazňoval, že je migranty třeba zastavit, ještě než opustí Afriku a ty co nesplňují podmínky pro uznání statusu uprchlíka ihned vracet do zemí původu.

Ačkoli se navenek Evropa tváří, že sdílí solidaritu s nejvíce zasaženými zeměmi, hlavně Itálií a Řeckem, ve skutečnosti přejímá Orbánovu rétoriku.

Po uzavření balkánské cesty minulý rok se toky migrantů přesunuly do Itálie. Čísla přijíždějících migrantů však toto léto výrazně klesla potom, co Itálie začala vyjednávat s libyjskými politickými představiteli a potom, co obvinila některé neziskové organizace ze spolupráce s pytláky. V ten okamžik si nejde nevzpomenout na Orbánovy výroky o založení migračních center v Africe a na zpřísnění pravidel pro neziskové organizace. Paradoxem ovšem je, že Itálie byla za tyto kroky na srpnovém setkání čtyř evropských lídrů (Francie, Německo, Itálie a Španělsko) v Paříži pochválena.

Spor o kvóty u Evropského soudu sice Slovensko s Maďarskem prohrálo, v širším kontextu se však zdá, že Orbán a jemu podobní vyhrávají.

Podobného názoru je i poslanec Evropského parlamentu za frakci EPP Jiří Pospíšil: „Věci, za které jsme jako V4 byli dosud často kritizováni, si nyní osvojují i ostatní evropští politici. Je dobře, že se ke slovu dostává realistická politika vůči migraci, protože opak by jen podkopával důvěru občanů v EU,“ řekl redakci Radia Zet.

Není však možné říci, že by se EU stavěla k migraci úplně zády. Stále totiž lze u vedoucích představitelů EU nalézt alespoň nějaké stopy dřívější otevřenosti a solidarity. "Evropa je a musí zůstat kontinentem solidarity, kde ti, kteří prchají před pronásledováním, mohou najít útočiště," zdůraznil ve svém, již výše zmiňovaném projevu, Jean-Claude Juncker.

 

 

Zdroj: Zet

Je Orbán zavrženíhodným mužem nebo osobou hodnou následování? Foto: Cylonphoto / Shutterstock.com: Maďarský premiér Viktor Orbán

reklama

Další články

 1. Kyrgyzstán zuří kvůli Liglassu

  Byznys ·

  Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládo…

 2. Divoký katalánský podzim

  Společnost ·

  Někdy by se v tom člověk mohl i ztratit. Z médií se dozví, že se možná bude v Katalánsku hlasovat o nezávislosti na Španělsku. Ale současně, že by za protlačení refere…

 3. Trump: Venezuela se musí vrátit k demokracii

  Společnost ·

  Ve Venezuele musí být opět nastolena demokracie. V případě, že bude venezuelský prezident Nicolás Maduro pokračovat v autoritářství, jsou Spojené státy připraveny podn…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.