reklama

„Jediný způsob, jak se dostat dále do vesmíru, je využití jádra,“ říká Jan Kolář

V minulých dnech téměř současně oznámily Americká NASA i ruský Roskosmos plánované využití jaderných reaktorů za účelem dobývání vesmíru. Nemizející vesmírná rivalita mezi oběma zeměmi není ničím překvapivým. Podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře je jádro jediným možným způsobem, jak se dále posunout v dobývání vesmíru.

Mohlo by vás zajímat

„Jaderná energie je jedinou možnou variantou, o které dnes lidstvo ví, která by byla technicky možná posunout dopředu možnosti stávajícího motoru,“ řekl na rádiu Zet Kolář. Současné raketové motory jsou dnes nejčastěji založeny na využití chemické reakce - například využití spalování kapalného kyslíku a vodíku. Podle Koláře je však „technologie použití chemické reakce v podstatě už dnes vyčerpaná a k tomu, aby se lidstvo dostalo dál do vesmíru, potřebuje něco nového.“

Chemické raketové motory sice byly schopné dostat člověka na Měsíc, pro cestu člověka na rudou planetu Mars by už ale těžko stačily. „U atomové energie je to jiné. Tam se využívá štěpná atomová reakce, kterou známe z jaderných elektráren, k tomu, aby se vytvořilo veliké teplo a tím se získala veliká energie, která se předá do nějaké plynné látky. Ta se zahřeje na vysokou teplotu – mluvíme o teplotách třeba 2500°C – a tím získá pohybovou energii,“ popsal Kolář, který zároveň dodal, že tento způsob je kromě rychlosti také mnohem efektivnější, co se týče spotřeby.

Využití atomové energie pro pohon v kosmu má přitom dlouhou historii. Vědci z USA i Ruska už na tuto půdu vkročili ve formě nestabilních radioizotopů. Ale jsou to právě Rusové, kteří častěji využívali použití energie z jádra. „Jak Rusové, tak Američani používají radioizotopy pro meziplanetární lety, ale Rusové používali v 70. a 80. letech i malé reaktory pro pohon svých špionážních družic,“ uvedl Kolář. V pomyslném závodu o jaderný raketový pohon jsou tedy o krok napřed. 

 

 

Celý rozhovor o využití jaderné energie v kosmonautice s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Jediný způsob, jak se dostat dále do vesmíru, je využití jádra,“ říká Jan Kolář Foto: 0meer / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko podepsalo s Čínou na 30 obchodních dohod

    Byznys ·

    Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali dnes za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich zahrnuje…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.