reklama

Jednání Volkswagenu v USA o emisním skandálu nepřineslo dohodu

Jednání německého koncernu Volkswagen s americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA), které se týkalo řešení pro 600 tisíc naftových vozů s nadměrnými emisemi, neskončilo uzavřením dohody. Informaci přinesla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat

Generální ředitel automobilového koncernu Matthias Müller se včera kvůli emisnímu skandálu sešel s ředitelkou úřadu EPA Ginou McCarthyovou. Její mluvčí po zhruba hodinovém setkání obou představitelů uvedla, že agentura diskusi ocenila. „Budeme nadále pracovat na nalezení řešení,“ sdělila podle agentury mluvčí.

Úřad EPA loni v září automobilku obvinil, že do vozů s naftovými motory instalovala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen tehdy přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno 482 tisíc vozů s dvoulitrovými motory. Později se ukázalo, že problém se v USA týká rovněž 85 000 vozů s třílitrovými motory.

Müller tento týden řekl, že na včerejším setkání, které si vyžádala sama automobilka, má v plánu navrhnout řešení. Na otázku, zda byl takový plán představen, ale žádná ze stran neodpověděla. Müller ústředí agentury EPA opustil bez dalšího vyjádření.

Už v úterý odmítl kalifornský úřad pro čisté ovzduší CARB plán Volkswagenu na svolání naftových aut vybavených softwarem, který umožňuje manipulovat s údaji o emisích. Podle úřadu je návrh automobilky nedostatečný. Hodlá však s firmou o řešení tohoto problému dál jednat.

Chris Grundler, který řídí oddělení EPA pro dopravu a kvalitu ovzduší, na fóru v Detroitu prohlásil, že agentura chce řešení co nejdříve, uspokojivý plán ale podle něj od Volkswagenu zatím nedostala.

Müller v neděli uvedl, že zhruba 430 000 dotčených vozů v USA by mohlo být vybaveno novým katalyzátorem. V rámci své první návštěvy Spojených států od zářijového nástupu na nejvyšší post ve Volkswagenu ale také řekl, že za emisním skandálem stojí nedorozumění a samotný skandál představuje technický, nikoli etický problém. Tato vyjádření ale spolu s dobou, jakou novému šéfovi Volkswagenu trvalo se do USA vypravit, vzbudila v zemi vlnu kritiky a vyvolala další otazníky nad způsobem, jakým Volkswagen krizi řeší, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Jednání Volkswagenu v USA o emisním skandálu nepřineslo dohodu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.