reklama

Johnson: absurdní reakce Ruska k Salisbury nemohou už nikoho zmást

Způsoby, kterými Rusko odmítá svůj podíl na nedávném útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury, jsou stále absurdnější, řekl dnes při příchodu na jednání s kolegy z EU britský ministr zahraničí Boris Johnson. Jde podle něj o klasickou ruskou strategii, která už nyní ale nikoho nezmate. Podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové je Evropská unie v této věci s Británií plně solidární a použití nervové látky vojenského typu je jednoznačně nepřijatelné.

Mohlo by vás zajímat

Johnson unijní podporu dnes ráno ocenil a zdůraznil, že Londýn postupuje v souladu se svými závazky plynoucími ze smlouvy o nešíření chemických zbraní. "Je to v jasném kontrastu s tím, jak se chovají Rusové," prohlásil.

Britský ministr připomněl, že Moskva nejprve popírala, že by příslušnou nervovou látku, označovanou jako Novičok (nováček), vůbec vyráběla. "Pak říkají, že ji vyrobili, ale že vše bylo zničeno. Pak zase, že vyrobili a zničili zásoby, ale část se nějak tajemně dostala do Švédska, České republiky, na Slovensko, do USA či dokonce do Británie," upozornil Johnson na různé výroky ruské strany.

Jedná se podle něj o "klasickou ruskou strategii schovávání jehly pravdy ve stohu lží a mlžení". Dvanáct let po vraždě Alexandra Litviněnka v Londýně už ale nikoho nemohou poplést, prohlásil Johnson. "U stolu dnes v Bruselu není skoro žádný stát, který by v posledních letech nečelil nějakému nepřátelskému či podvratnému ruskému chování," dodal.

Mogheriniová ale při příchodu neodpověděla na otázku, zda kvůli pokusu o vraždu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou vojenského typu připraví EU například nové sankce vůči Rusku. Poznamenala pouze, že už dopoledne se dá čekat společné prohlášení evropských ministrů zahraničí. Ve čtvrtek se budou věcí zabývat také šéfové států a vlád unie na svém březnovém summitu.

Koncem minulého týdne nechal dobře informovaný britský diplomat bez odpovědi otázku, zda mezi nyní zvažovanými možnostmi je i žádost Británie o aktivaci článku 42. lisabonské smlouvy. Ten předpokládá, že ostatní státy EU poskytnou veškerou pomoc a podporu členské zemi, která se stala na svém území terčem ozbrojeného napadení. Článek byl zatím aktivován jednou, po teroristických útocích ve Francii na podzim 2015.

"Dnes půjde v prvé řadě o to, abychom dostali další informace a abychom ukázali, že stojíme po boku Velké Británie a že něco takové není akceptovatelné," podotkl při příchodu také německý ministr Heiko Maas. Podle něj ale neexistuje jiné věrohodné vysvětlení věci, než je ruský podíl na útoku.

Britský ministr Johnson minulý týden s případem spojil přímo ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten tuto neděli s jasným náskokem vyhrál prezidentské volby a získal další šestiletý mandát.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis při příchodu na dnešní jednání v Bruselu uvedl, že je třeba situaci pečlivě prověřit, včetně zapojení Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Její experti mají dnes v Británii získat vzorky látky použité při útoku na Skripalovy.

 

Zdroj: ČTK

Johnson: absurdní reakce Ruska k Salisbury nemohou už nikoho zmást Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. V Rusku probíhají volby, hlasuje už i Moskva

    Společnost ·

    Do prezidentských voleb v Rusku se zapojila nejlidnatější centrální část země. V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ).…

  2. Koncernu Volkswagen v únoru znovu stoupl odbyt

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Volkswagen pokračuje ve zvyšování odbytu, dodávky zákazníkům v únoru meziročně vzrostly o 7,2 procenta na 737 700 vozů. Informovala o tom …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.