reklama

Katalánský premiér prý může kvůli referendu skončit ve vězení

Katalánský premiér Carles Puigdemont by mohl skončit ve vězení, pokud jemu podřízené úřady pokročí v přípravách na referendum o nezávislosti této autonomní oblasti. Listu El Mundo to dnes řekl španělský vrchní státní zástupce José Manuel Maza. Centrální vláda v Madridu považuje plebiscit plánovaný na 1. října za nezákonný. Policie dnes také zabavila přes milion separatistických letáků.

Mohlo by vás zajímat

"Mohli bychom to zvážit, protože hlavním cílem je zastavit referendum," řekl o případném Puigdemontově zatčení Maza. "Nevylučuji úplně možnost uvěznění... Mohlo by se to stát za určitých okolností," dodal.

Při zátahu ve skladu v okolí Barcelony policie zabavila asi 1,3 milionu letáků a dalších materiálů propagujících hlasování o nezávislosti. Jde o největší z řady podobných konfiskací, uvedlo centrální ministerstvo vnitra.

V sobotu se v Barceloně sešlo přes 700 starostů katalánských měst a obcí. Shromáždění mělo centrální španělskou vládu ujistit o jejich trvající ochotě uspořádat referendum o nezávislosti této bohaté autonomní oblasti. Puigdemont na akci ocenil odvahu starostů umožnit ve svých obcích konání plebiscitu.

Španělská generální prokuratura nedávno přikázala policii zatýkat osoby, které budou referendum připravovat a nařídila vyšetřování stovek katalánských starostů, kteří nabídli poskytnout pro hlasování obecní prostory.

Premiér Mariano Rajoy konání plebiscitu zcela vylučuje a jeho vláda se kvůli tomu obrátila na ústavní soud. Ten minulý týden uspořádání referenda zablokoval, dokud řádně nerozhodne, zda je, či není protiústavní.

Ministerstvo financí v Madridu se v pátek odhodlalo dočasně převzít kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu, aby zabránilo financování aktivit, jež jsou podle něj nelegální.

 

Zdroj: ČTK

Katalánský premiér prý může kvůli referendu skončit ve vězení Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Nad Atlantikem se vytvořila bouře Maria

    Společnost ·

    Nad Atlantickým oceánem se vytvořila tropická bouře Maria, do pondělí pravděpodobně zesílí a přesune se nad některé z ostrovů, které nedávno zpustošil hurikán Irma. Uv…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.