reklama

KLDR může opět figurovat na žebříčku zemí podporujících terorismus

Spojené státy přemýšlejí nad tím, že Severní Koreu opět zařadí na seznam zemí podporujících terorismus. V rámci tiskové konference s novináři to řekl hlavní bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Herbert McMaster. Washington a Pchjongjan jsou na ostří nože. Důvodem jsou pokračující zkoušky severokorejských balistických střel a zářijový pokusný jaderný výbuch.

Mohlo by vás zajímat

McMaster podle agentury AP řekl, že teroristické chování vykazuje řada kroků, které KLDR podniká. Jako příklad zmínil letošní smrt bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, který byl zabit nervovým plynem na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Z vraždy Kim Čong-nama jsou podezřelé severokorejské tajné služby. KLDR jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Americké ministerstvo zahraničí bylo 2. srpna Kongresem pověřeno, aby do 90 dní rozhodlo, zda KLDR splňuje kritéria k zařazení na černou listinu zemí podporujících terorismus. Vzhledem k tomu, že lhůta již uplynula, požádala agentura AP ministerstvo zahraničí o komentář. To ale ve čtvrtek sdělilo, že ministr zahraničí Rex Tillerson záležitost stále vyhodnocuje. „Ministerstvo informovalo členy Kongresu, že (Tillerson) předpokládá uzavření prověrky a oznámení výsledku do měsíce,“ citovala AP prohlášení ministerstva zahraničí.

Na seznamu nyní figurují Írán, Súdán a Sýrie, KLDR z něj byla vyškrtnuta v roce 2008. Spojené státy Severní Koreu z černé listiny vyřadily za vlády prezidenta George Bushe mladšího, když Pchjongjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu. Od té doby ale Severní Korea spolupráci s mezinárodním společenstvím opět zastavila.

 

 

Zdroj: ČTK

KLDR může opět figurovat na žebříčku zemí podporujících terorismus Foto: Attila JANDI / Shutterstock

reklama

Další články

  1. Příštím šéfem Fedu bude Powell, rozhodl Trump

    Byznys ·

    Prezident Spojených států Donald Trump zvolil příštím šéfem americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella. Jde o člena rady guvernérů Fedu. Jestliže bude s nominací s…

  2. Bitcoin poprvé překročil hodnotu 7000 dolarů

    Byznys ·

    Hodnota digitální měny bitcoin se ve čtvrtek poprvé dostala přes hranici 7000 dolarů, během dopoledne narostla o dalších více než sedm procent až na 7045 dolarů (154 5…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.