reklama

Klíčovou úlohu v britském referendu sehrají mladí voliči

Klíčový význam v červnovém referendu o setrvání Velké Británie v Evropské unii sehraje účast mladých voličů ve věku mezi 18 a 34 lety. Informace vycházejí z nového průzkumu, podle kterého je většina mladých Britů pro setrvání Británie v EU. Většina z nich ale neví, zdali se hlasování zúčastní. Včera o tom informoval britský nedělník The Observer.

Mohlo by vás zajímat

Čím jsou voliči starší, tím podle ankety více podporují odchod z EU. „Vládní stratégové a autoři průzkumů soukromě připouštějí, že hlavním problémem pro zastánce setrvání je, že mají nejsilnější podporu mezi mladými lidmi, kteří ale nejméně rádi hlasují,“ uvedl The Observer, který výsledky zveřejnil.

Podle průzkumu agentury Opinium Britové ve věku 18 až 34 let podporují další členství Spojeného království v Evropské unii z 53 procent, jen 29 procent je proti. Avšak pouze 52 procent voličů v této věkové kategorii je zatím rozhodnuto jít 23. června hlasovat.

Ranou pro premiéra Davida Camerona a celý tábor podporující další členství je podle webu The Observer i závěr průzkumu, že zastánci takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) vedou o čtyři procentní body. Setrvání v EU nyní chce 39 procent voličů, odchod z unie 43 procent. Zbylých téměř 20 procent se ale zatím nerozhodlo.

Referendum slíbil pod tlakem části členů své Konzervativní strany premiér Cameron. Sám vede kampaň za setrvání Británie v EU, někteří jeho ministři ale vyzývají voliče k odchodu z unie, která podle nich kromě jiného omezuje svrchovanost a zatěžuje státní rozpočet Británie. Výraznou podporu získali odpůrci členství také v oblíbeném londýnském starostovi Borisi Johnsonovi. Všeobecně se očekává, že výsledek referenda bude velmi těsný.

 

 

Zdroj: ČTK

Klíčovou úlohu v britském referendu sehrají mladí voliči Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.