reklama

Komisař OSN se pustil do ostré kritiky populistických politiků, jmenoval i Zemana

Vysoký komisař pro lidská práva Organizace spojených národů (OSN) Zaída Husajn označil západní populistické politiky za „demagogy a politické fantasty“. Uvedl to v rámci bezpečnostní konference v Haagu. Kritizoval především Nizozemce Geerta Wilderse, kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo hlavní tvář brexitu Nigela Farage. Ve výčtu jmen ale zaznělo i jméno českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského premiéra Roberta Fica. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Komisař pro lidská práva o Geertu Wildersovi například řekl, že používá fanatismus jako politickou zbraň. Mimo to také uvedl, že mimo něj i další politici, jako je republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump, vůdce pro vystoupení Británie z EU Nigel Farage, český prezident Miloš Zeman, maďarský premiér Viktor Orbán nebo slovenský premiér Robert Fico používají stejnou taktiku jako samozvaný Islámský stát.

Zaída Husajn svými slovy reagoval na slova Wilderse z jeho volebního manifestu. Nizozemský politik uvedl, že by uzavřel všechny mešity, zakázal korán a použil represe na muslimské emigranty. Wildersova Strana svobody (PVV) vede podle průzkumu veřejného mínění preference před volbami v Nizozemsku, které se uskuteční v roce 2017.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:


Prezident Spojených států amerických Barack Obama zrušil jednání s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Stalo se tak poté, co filipínská hlava státu označila Obamu vulgárními slovy. Informoval o tom mluvčí Bílého domu Ned Price. Schůze měla proběhnout u příležitosti summitu USA při Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Laosu. Price rovněž řekl, že Obamu namísto toho čeká jednání s prezidentkou Jižní Koreje Pak Kun-hje.


Jihokorejská vláda uvedla, že poskytne finanční pomoc největšímu korejskému kontejnerovému přepravci Hanjin, aby jej ochránila před úpadkem. Kvůli tomu mu Soul půjčí 100 miliard wonů (90 milionů dolarů). Částka může být i podle BBC větší. Půjde o půjčku s nízkými úrokovými sazbami. Po této informaci stouply akcie Hanjinu o více než 20 procent. Přepravce kontejnerů byl nucen dříve vyhlásit bankrot. Věřitelé firmy společně se státní Korejskou rozvojovou bankou před týdnem uvedli, že společnost nebudou dále financovat. Dluhy Hanjinu se přitom vyšplhaly na konci květka na 5,5 miliardy dolarů.


Příbuzní cestující letu MH370 malajsijských aerolinií vyvíjejí v Austrálii tlak v reakci na možné ukončení pátrání po zříceném letadlu. Boeing 777 zmizel při letu do Pekingu z Kuala Lumpur v březnu 2014 s 239 lidmi na palubě. Malajsie, Čína a Austrálie pátrají po letadle na velké ploše Jižního moře, kde se předpokládá, že se letadlo zřítilo. Bez nalezení nových důkazů bude v průběhu letošního roku pátrání pozastaveno.


K tichomořskému pobřeží Mexika se přiřítila obrovská bouře, která pouhých několik hodin před tím, co udeřila na pevninu, zesílila na hurikán. Takzvaný hurikán Newton směřuje k jižnímu konci poloostrova Baja California. Poryvy větru dosahují na rychlost 120 kilometrů za hodinu. Americké Národní centrum pro hurikány (NHC) oznámilo, že hurikán může způsobit náhlé povodně.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Komisař OSN se pustil do ostré kritiky populistických politiků, jmenoval i Zemana Foto: Donald TRUMP a Nigel FARAGE; Zdroj: ČTK/AP/Gerald Herbert

reklama

Další články

  1. V Číně začínal dvoudenní summit skupiny G20

    Byznys ·

    Ve východočínském městě Chang-čou začíná dvoudenní summit skupiny největších světových ekonomik G20. Hlavy států jednají o tom, jak podpořit slábnoucí světovou ekonomi…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.