reklama

Konference o sdílené ekonomice odkryla její potenciál, rizika a nutnost regulace

Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické uspořádala výroční mezinárodní konferenci pod titulkem Sdílená ekonomika: Realita a budoucnost. Samotní řečníci se na konferenci věnovali potenciálu, rizikům a budoucnosti sdílené ekonomiky. Jedním z účastníků byl i ředitel firmy PwC Consulting Karel Půbal, který na rádiu Zet hovořil o nutnosti regulací. Jejich důsledkem má mimo jiné dojít i k ukončení sporu mezi taxikáři a alternativní taxislužbou Uber. 

Mohlo by vás zajímat

Spory mezi taxikáři a alternativní taxislužbou Uber nekončí. Někomu se může zdát, že jde o nekonečný příběh. Důvodem sporů jsou ovšem nedostatečné regulace platforem podporujících sdílenou ekonomiku. Z tohoto pohledu by si Česká republika měla vzít inspiraci ze zahraničí. Na rádiu Zet to řekl ředitel společnosti PwC Consulting Karel Půbal. Podle jeho slov je potenciál sdílené ekonomiky obrovský. Nové modely podnikání se pak prosadí i přesto, že se je nebudeme snažit podchytit. 

Z pohledu regulací spojených se sdílenou ekonomikou je napřed Estonsko. Na jeho území poslanec tamního parlamentu protlačil novelu, která uzákonila práva a povinnosti Uberu a dalších podobných platforem.

„Každá legislativa nebo regulace, která někde funguje, je téma, na které bychom se měli podívat a minimálně si z něj vzít to, co dává smysl. Ono to asi nemusí být jenom Estonsko. Myslím si, že to mohou být i jiné země - příkladem v jiných aspektech sdílené ekonomiky pak konkrétně Londýn nebo Berlín,“ řekl Půbal na rádiu Zet.

Na regulaci je podle Půbala zapotřebí pohlížet očima České republiky. Zákony je potřebné nastavit tak, aby souvisely s tím, co je pro tuzemsko typické. Pozitivní faktor tak nemusí představovat převzetí první regulace, která přistane na stůl. Vhodné je si vzít z konkrétní regulace příklad a použít ji jako inspiraci.

Jak se ale pak zbavit palčivých bojů mezi taxikáři s alternativní taxislužbou Uber?

„Myslím si, že rozumný způsob je jít, řekněme Bottom up, tedy zespodu. To znamená vyzkoušet si nějakou formu regulace třeba ve větším městě, jako je Praha, Brno nebo Ostrava. Přístup zespoda bych doplnil ještě o masivní deregulaci některých odvětví, kterých se to týká. Je lepší jít spíše cestou uvolňování regulace, než naopak ji dále a dále svazovat,“ sdělil Půbal.

Potenciál sdílené ekonomiky je obrovský. Pokud se jej nebudeme snažit podchytit, tak se ale i přesto sdílená ekonomika ruku v ruce s novými modely prosadí. Půbal říká, že z tohoto pohledu je dobré jít novým trendům naproti a snažit se je podporovat. 

 

Článek obsahuje pouze rozhovor s ředitelem firmy PwC Consulting Karlem Půbalem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Konference o sdílené ekonomice odkryla její potenciál, rizika a nutnost regulace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Jak sestaví Babiš vládní koalici?

  Společnost ·

  Volby jsou za námi. Nyní se rozběhlo povolební vyjednávání o vládní koalici. Nad variantami, které mohou vzniknout, se ve vysílání rádia ZET zamyslel redaktor portálu …

 2. Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

  Společnost ·

  ítěz voleb, hnutí ANO nominuje do funkce předsedy nové Sněmovny dosavadního místopředsedu dolní komory Radka Vondráčka. Novinářům to po jednání zástupců ANO a ČSSD o u…

 3. Katalánská krize vstupuje do rozhodujícího týdne

  Společnost ·

  Katalánská krize dnes vstupuje do rozhodujícího týdne, v němž zřejmě v pátek španělský Senát v historickém kroku omezí autonomii regionu na severu Španělska. Dnes má b…

 4. Co se píše v českých denících o volbách

  Společnost ·

  Komentáře českých deníků se dnes věnují volebnímu úspěchu hnutí ANO a propadu podpory tradičních politických stran. Čeští voliči se podle Práva radikálně odvrátili od …

 5. Jak o volbách píší české weby?

  Společnost ·

  Češi ve volbách zcela přepsali politickou mapu. Přibylo voličů, kterým nezáleží na ideovém zakotvení, ale důležitý je pro ně silný vůdce. Shodují se na tom v komentáří…

 6. Češi určili nové složení Sněmovny

  Společnost ·

  Letošní sněmovní volby dnes ve 14:00 skončily. Lidé v nich určili, které z 31 stran a hnutí budou mít poslance a které budou mít šanci podílet se na vládě. Podle průzk…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.