reklama

Kongresmani mají dnes zahájit debatu o omezení prodeje zbraní

Ve Washingtonu se dnes po desetidenní přestávce sejde americký Kongres, jehož prvořadým úkolem bude zvládnout seznam požadavků na omezení prodeje zbraní, mezi nimiž jsou i návrhy prezidenta Donalda Trumpa. Kongresmani podle agentury AP zřejmě zpřísní kontroly při nákupu střelných zbraní, i když tento krok naráží na tvrdý odpor mnoha republikánů.

Mohlo by vás zajímat

Do střelby na škole ve floridském Parklandu, která si před dvěma týdny vyžádala 17 mrtvých, nebyli republikáni ochotni debatu o kontrole zbraní otevřít. Návrhy republikánského prezidenta na zvýšení věkové hranice při nákupu zbraní a na vyzbrojení učitelů ale podle agentury AP změnily situaci a zvýšily očekávání, že kongresmani začnou jednat.

Reakce republikánů je zatím váhavá, někteří Trumpovy myšlenky podporují, většina ale mlčí. V Kongresu už leží několik návrhů na přísnější prověrky kupujících, zejména návrh demokratického senátora Johna Cornyna a jeho republikánského kolegy Chrise Murphyho. Sám Murphy ale AP řekl, že nepředpokládá průlom, postupovat je podle něj třeba "pomalu a metodicky".

Na sociálních sítích se mezitím organizují skupiny studentů, jimž váhavost kongresmanů vadí. Připravují se na 14. březen, kdy chtějí na protest proti nečinnosti kongresmanů uspořádat "celonárodní stávku", a na 24. březen, kdy ve Washingtonu zorganizují "Pochod za naše životy".

Strategickým cílem protestujících studentů jsou podle agentury Reuters podzimní parlamentní volby. "Všichni si musejí uvědomit, kolik peněz politici dostávají od Národní asociací držitelů zbraní (NRA)," řekl novinářům David Hogg, přímý svědek nedávného masakru v Parklandu. Zákony regulující šíření střelných zbraní by se podle něj měly stát jedním z hlavních témat listopadových voleb.

Studentům se podle amerických médií podařilo na svou kampaň vybrat už miliony dolarů. Mezi dárci jsou celebrity Oprah Winfreyová nebo George Clooney, několik hollywoodských hvězd zaplatilo reklamní kampaně za zpřísnění prodeje zbraní. Klíčovou roli podle expertů sehrávají sociální média, která studenti umně využívají. Jejich zbraněmi se staly Facebook, Twitter, Snapchat a Instagram. Studenti využívají i podporu Demokratické strany, která si od kampaně slibuje větší voličskou podporu svých kandidátů.

Desítky amerických středních a vysokých škol ujistily studenty, že jejich aktivitám nebudou nijak bránit a za protesty je nebudou nijak postihovat. Organizátoři kampaně proti zbraním a násilí na školách chtějí podle stanice BBC vytvořit širší platformu pro debaty o veřejných problémech, mimo jiné i o politice prezidenta Donalda Trumpa.

List Los Angeles Times upozornil, že to byli teenageři, kdo v USA pomohli prosadit částečnou legalizaci marihuany a homosexuální sňatky a kdo mobilizoval v boji proti šíření viru HIV. "Teď mohou překonat překážky, které brání změnit zákony o držení zbraní, jak to už dlouho žádá většina Američanů," napsal list.

 

Zdroj: ČTK

Kongresmani mají dnes zahájit debatu o omezení prodeje zbraní Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

  2. Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

    Společnost ·

    Čína dnes odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti. Spojené státy podle vyjádření čínského ministerstva zahran…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.