reklama

Koučování je dovednost. Je třeba se ji naučit, říká Tuka

Koučování je profese, které je třeba se naučit. Na rádiu Zet to říká specialista na neuroleadership Vladimír Tuka. Jaké předpoklady musí mít správný kouč a jak lze uplatnit koučink v byznyse, bylo téma pro první část našeho miniseriálu o koučinku.

Další díly pořadu

„Pokud chceme být koučem, tak si především potřebujeme vybrat velmi dobré vzdělání. Je to profese, které se potřebujeme naučit. Naučte se je s tím, kdo to umí. Vyhledejte si reference, podívejte se na školu, která vyškolila hodně koučů, která je dobrá a která umí udělat z lidí kouče,“ radí Tuka všem, kdo uvažují o dráze profesionálního kouče. Zároveň ale upozornil, že koučování je dovednost, která se neustále rozvíjí. Je to nekonečný proces sebevzdělání, který by měl být podporován množstvím příležitostí koučovat. 

Stejně jako každá jiná profese i koučování vyžaduje po jednotlivci určité předpoklady. Jedna z primárních věcí je podle Tuky být komunikativní a společenský vůči lidem. Zásadním předpokladem je ale integrita. „Je to hodně o pokoře, o dodržování svých slov, o nenalhávání sobě ani druhým. To jsou věci, se kterými se kouč musí vyrovnat. Kouč potřebuje mít sebedůvěru, ale velkou sebedůvěru, protože se před ním bude odehrávat mnohé a on potřebuje ustát sebe a věřit v toho druhého,“ řekl Tuka.

Koučink v byznysu

Koučování je podle Tuky vhodné všude, kde potřebujete, aby člověk dělal to, co má. Je proto užitečným prostředkem v manažerské praxi. „Ideál manažera je ten, že jeho spolupracovníci samostatně a odpovědně vykonávají úkoly, které mají a naplňují roli, pro kterou jsou v té firmě přijati. K tomu on potřebuje aby nad tím, co a jak budou dělat, přemýšlet,“ řekl.

Podobně užitečný může být koučink i v obchodě. „Tam je velká část vyjednávání, jednání a realizace obchodu na našem zákazníkovi. Je dobré mu pomoci si nad mnohými věcmi zapřemýšlet,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor se specialistou na neuroleadership Vladimírem Tukou si můžete poslechnout v playeru výše. Ostatní příspěvky na téma koučink si můžete přečíst zde.

 Více informací na http://www.brainbased.cz

 

Koučování je dovednost. Je třeba se ji naučit, říká Tuka Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. NATO a finance. Kdo kolik platí?

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance (NATO) a členské závazky vůči ní se díky novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se v poslední době stávají ožehavým tématem. Znovu to…

 2. Od koučinku čekejte dřinu i respekt

  Byznys ·

  Stále více lidí, kteří ve svém životě chtějí dosáhnout změny a osobního rozvoje, si na pomoc zvou profesionální kouče. Na rádiu Zet jsme se proto zeptali specialisty n…

 3. Kosmonauty NASA čeká série tří směn v ISS

  ·

  Členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v nadcházejících týdnech chystají na sérii tří pracovních směn vně orbitálního komplexu. Na svém webu to uvedla a…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.