reklama

Kultovní festival v Uherském Hradišti: filmové delikatesy i téma nacismu

Festival Letní filmová škola v Uherském Hradišti, pořádaný Asociací českých filmových klubů, měl kvůli problémům s financováním namále. Nakonec si ale i letos filmoví nadšenci mohou až do 3. srpna užít na Slovácku velkou porci skvělých i raritních filmů. Představeny budou filmové lahůdky z řemeslného a technického hlediska, řada soudobých tvůrců i hvězd a žánry.

Mohlo by vás zajímat

Od 26. června jsou divákům na LFŠ představovány filmové lahůdky z řemeslného a technického hlediska, soudobí tvůrci, hvězdy a žánry. To vše se skvělou atmosférou, nad kterou podle organizátorů zahraniční hosté festivalu doslova žasnou. 

„Letní filmová škola je naprosto unikátní festival v kontextu České republiky i v kontextu evropském, což nám potvrzují i zahraniční hosté," řekl Zet hlavní dramaturg festivalu Jan Jílek. „Jsou nadšení z neformální atmosféry a množství diváků, kteří jsou schopní přijít například na němý rakouský film promítaný v osm hodin ráno a zcela zaplnit promítací sál."

Festival má tradiční strukturu sekcí. Hlavní z nich (Fokus) letos představí průřez portugalskou kinematografií. Kontroverzní část festivalu nazvaná Rok 1933: Nástup nacismu nabídne spolu s doprovodnými přednáškami filmy Chlapec z Hitlerjugend, Triumf vůle, Žid Suss, Kolberg, Kolesa dějin a další snímky. Doprovodné přednášky návštěvníkům přiblíží nacistickou propagandu v prvoplánových, ale i skrytých a podprahových výrazových prostředcích. Za pozornost stojí mimo jiných i sekce Půlnoční delikatesy, tentokrát věnovaná zombie filmům.

Na Letní filmovou školu dorazí jako každý rok mnoho hostů. Např. Vojtěch Jasný uvede v Uherském Hradišti snímky, které natočil v emigraci. Pavel Landovský, Jan Kačer, Josef Abrhám a Libuše Šafránková budou přítomni premiéře dokumentu Hoteliér zobrazující autentický pokus o návrat Pavla Landovského na divadelní pódium a do veřejného života. S jistou nadsázkou leze napsat, že film by kvůli otevřeným střetům zmíněných protagonistů zřejmě nemusel být dokončen, pokud by jej nerežíroval Josef Abrhám mladší.

LFŠ je největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Poprvé se konala v roce 1964. Jejím cílem je rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Po roce 2000 zaznamenala LFŠ výrazný rozvoj – ze semináře primárně zaměřeného na členy filmových klubů se stala druhou největší filmovou akcí na území České republiky, kterou v posledních letech navštěvuje kolem 5 000 diváků. Filmy jsou promítány v 7 sálech a 2 letních kinech rozmístěných po celém městě.

Kultovní festival v Uherském Hradišti: filmové delikatesy i téma nacismu Foto: lfs.cz

reklama

Další články

  1. Na náměstí I. P. Pavlova vznikla Otevřená scéna

    Společnost ·

    Centrum Prahy ožije. Velkoplošnou malbu přímo na náměstí I. P. Pavlova vytvořil umělec Patrik Hábl. Na 14 dní bude pomalovaná ulice místem Otevřené scény, na níž se uskut…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.