reklama

Lavrov varuje USA před nátlakem na ruská média, podle jeho slov je nepřípustný

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek varoval svůj americký protějšek Rexe Tillersona před tím, že nátlak na ruská média a diplomaty působící ve Spojených státech je nepřípustný. Ruský šéf diplomacie rovněž zkritizoval pokusy amerických tajných služeb o jejich zverbování. Ve čtvrtek o tom informovala agentura TASS s odvoláním na vyjádření ruského ministerstva.

Mohlo by vás zajímat

Za nepřípustnou označil Lavrov také další eskalaci sporu okolo jaderného a raketového programu Severní Koreje; problém se podle něj má řešit „výlučně diplomatickými prostředky“.

Lavrov se setkal s Tillersonem na okraji vídeňské konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ještě před schůzkou americký ministr tvrdě kritizoval Rusko za vměšování do záležitostí sousedů, Moskva podle něj vyzbrojuje a řídí protivládní síly v Donbasu na východě Ukrajiny. Právě tento problém Tillerson označil za největší překážku v americko-ruských vztazích.

Spojené státy „nikdy nepřijmou ruskou okupaci (Krymu) a pokus poloostrov anektovat“, řekl ministr a zařekl se, že sankce budou platit, dokud Moskva nevrátí Krym Kyjevu a dokud se ruské jednotky nestáhnou z Donbasu.

Rusko stále popírá zapojení do konfliktu, který si za tři roky vyžádal na 10 000 mrtvých. Lavrov ve čtvrtek opět veškerou vinu svaloval na Kyjev, který podle něj sabotuje mírové dohody z Minsku.

Agentura Reuters poznamenala, že obě strany se vyslovují pro rozmístění mírových jednotek OSN v Donbasu, ale v podrobnostech nasazení se neshodují - a čtvrteční schůzka vykázala jen málo známek konkrétního pokroku.

„Znepokojují nás snahy převrátit náš návrh na vyslání mírotvůrců vzhůru nohama,“ prohlásil Lavrov před novináři. Považuje také za nesprávné povzbuzovat Kyjev v opomíjení minských mírových dohod, které podle něj počítají s navázáním přímého dialogu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty.

S Tillersonem hovořil také o KLDR a Afghánistánu. Moskvu znepokojuje „nová strategie Washingtonu“, naznačující snahu o „násilné řešení“, což je podle Lavrova „nerealistické“. Severokorejští vůdci podle něj chtějí jednat s USA především o zárukách bezpečnosti a Rusko je ochotno takovému dialogu napomoci.

Ruský ministr také poukázal na důsledky rozhodnutí amerického prezidenta ohledně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. „Může to udělat kříž nad rozhovory o vytvoření dvou rovnoprávných států, Izraele a Palestiny,“ varoval.

Oba ministři před jednáním shodně ignorovali otázky novinářů. Tillerson nicméně později uvedl, že se podařilo pokročit, vede se dialog a spolupráce, ale problémy se jednou schůzkou nevyřeší.

 

 

Zdroj: ČTK

Lavrov varuje USA před nátlakem na ruská média, podle jeho slov je nepřípustný Foto: Veselin Borishev / Shutterstock.com: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.