reklama

Léčebné konopí je drahé, lékaři jej doporučují pacientům neoficiální cestou

Uplynulo už dva a půl roku od doby, kdy českým parlamentem prošel zákon o léčebném konopí. Předepisovat ho ale může v České republice pouze sedmnáct lékařů a cena takového konopí je navíc příliš vysoká na to, aby si ho pacienti mohli dovolit. Mnoho lékařů proto podle redaktora magazínu Legalizace Lukáše Pokorného doporučuje svým pacientům, aby si konopí opatřili neoficiální cestou. Na rádiu Zet o legálním využívání konopí ve zdravotnictví mluvila také tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková a jednatel společnosti Czech Medical Herbs Tomáš Kubálek. 

Mohlo by vás zajímat

„Vzhledem k tomu, že konopí u nás může předepisovat pouze sedmnáct lékařů, tak většinou pacienti nepochodí. Slyšel jsem o mnoha případech, kdy lékař pacientům konopí doporučil užívat neoficiální cestou. Řekl tedy, ať si ho někde seženou s tím, že nikomu raději nemají říkat, že jim to doporučil,“ řekl Pokorný.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková na rádiu Zet řekla, že používání léčebného konopí upravuje vyhláška, v níž je stanoveno, jací lékaři mohou konopí předepisovat. Vyhláška mimo jiné specifikuje i to, kteří pacienti si o léčebné konopí mohou zažádat. Jde například o lidi trpící onkologickým onemocněním. 

Legálně si mohou lidé pořídit léčebné konopí pouze ze zahraničního dovozu. „Tato oblast spadá do gesce ministerstva zdravotnictví a cena tohoto dovezeného konopí není nijak regulována. To znamená, že závisí pouze na distributorovi a na lékárně za jakou cenu toto konopí pacientovi nabídne,“ řekla Šustková. 

Dovozu a prodeji léčebného konopí se věnuje například společnost Czech Medical Herbs. Podle jejího jednatele Tomáše Kubálka cenu stanovuje nizozemská státní agentura. V současnosti stojí jeden gram konopí 7,6 eura. Po přičtení patnáctiprocentní DPH se cena zvýší na 236 korun za gram. Do kalkulace se poté započítává také marže distributora a lékárny. Kubálek tvrdí, že pak už jde o cenu, která není pro řadu pacientů akceptovatelná. Dovážené konopí je z toho důvodu podle něj problematicky obchodovatelné. 

Léčebné konopí má trvanlivost 1 rok, pak se musí spálit

„Podle Evropské zprávy o drogách z roku 2014 se v České republice spotřebuje odhadem 20 tun konopných drog ročně. Rozdělíte-li dvacet tun nelegálně vypěstovaného konopí s vysokým obsahem THC, tak se dle mého odhadu spotřebuje menší část na léčebné účely. Porovnáváme tedy jednotky tun s naším jedním dovezeným kilogramem. I přesto jsme prodali pouze zhruba 300 gramů,“ řekl Kubálek na rádiu Zet.

Společnost Czech Medical Herbs se nyní rozhodla nabídnout zbytek jejích zásob za zvýhodněnou cenu. Důvodem je skutečnost, že léčebné konopí má stanovenou trvanlivost, která nemůže přesáhnout hranici jednoho roku. Po datu expirace nemohou lékárny léčebné konopí dál vydávat a distributor musí nechat zásoby spálit.

„Nám je líto konopí pálit, takže jsme jej nabídli pacientům za jednu korunu. Máme dvě šarže léčebného konopí. Jedna šarže expiruje v září. To je ta část, kterou jsme prodali. Druhá šarže expiruje v říjnu a předpokládám, že se ji za cenu jedné koruny podaří prodat,“ uvedl Kubálek.

V budoucnu bude pravděpodobně možné legálně pěstovat konopí pro léčebné účely také na českém území. Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl totiž podle své mluvčí Lucie Šustkové v nejbližších dnech podepsat smlouvu se společnosti Elkoplast Slušovice. Tato firma dostane podle Šustkové výhradní možnost pěstovat konopí v Česku. Konopí z domácí produkce by tak mělo být k dispozici pro léčebné účely na přelomu let 2015 a 2016. 

 

 

Rozhovor o léčebném konopí s jednatelem společnosti Czech Medical Herbs Tomášem Kubálkem, tiskovou mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucií Šustkovou a redaktorem magazínu Legalizace Lukášem Pokorným si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

 

 

Léčebné konopí je drahé, lékaři jej doporučují pacientům neoficiální cestou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha chce pokrýt tunel Blanka mobilním signálem

    Byznys ·

    Tunel Blanka bude kompletně pokryt mobilním signálem. Praha pronajme v tunelu mobilním operátorům prostory, kam nainstalují svá zařízení nutná k provozu sítí. Každý op…

  2. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.