reklama

Lego změní politiku hromadných prodejů, čelilo kritice kvůli čínskému disidentovi Aj Wej-wejovi

Dánský výrobce stavebnic Lego změní politiku společnosti ohledně hromadných prodejů. Od svých zákazníků už nebude požadovat uvedení toho, k čemu kostky budou sloužit. Firma byla v nedávné době kritizována kvůli odmítnutí prodeje velkého množství kostek čínskému disidentskému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi. Lego tehdy uvedlo, že se obává použití kostek k vyjádření politického názoru. 

Mohlo by vás zajímat

Světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej, který je otevřeným kritikem komunistické vlády v Pekingu, loni firmu Lego požádal o zásilku kostek. Chtěl z nich vytvořit výtvarné dílo o politickém disentu.

Společnost Lego mu zboží odmítla prodat s tím, že nikdy nedodávala hračky přímo nikomu, kdo chtěl pomocí jejích produktů vyjádřit nějaké politické stanovisko. Aj Wej-wej proto v říjnu dánského výrobce hraček obvinil z cenzury a diskriminace. Umělec rovněž spojil postoj firmy Lego s jejími plány na výstavbu nového zábavního parku Legoland v Šanghaji.

Výtvarník nakonec svůj plán realizoval díky internetové sbírce, v níž se sešlo dost kostek lega na to, aby mohl dílo pro výstavu v australském Melbourne dokončit. Na základě sporu vytvořil i novou sérii uměleckých děl jako komentář ke svobodě projevu.

Firma Lego v úterý na svých internetových stránkách uvedla, že doposud se zákazníků objednávajících si velké množství kostek ptala po „tematickém účelu“ jejich projektu, protože nechtěla „aktivně podporovat určité programy“.

„Tento postup nicméně může vést k nedorozuměním nebo může být vnímán jako rozporuplný. Společnost Lego proto upravila směrnice pro prodej kostek ve velkém množství,“ konstatuje se v prohlášení.

Výrobce místo dosavadního postupu od 1. ledna žádá po zákaznících, aby dali jasně najevo, že Lego nepodporuje jejich projekty, pokud budou vystaveny na veřejnosti.

 

 

Zdroj: ČTK

Lego změní politiku hromadných prodejů, čelilo kritice kvůli čínskému disidentovi Aj Wej-wejovi Foto: Ekaterina_Minaeva / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.