reklama

Lidé by měli respektovat touhu uprchlíků po lepším životě, říká chirurg Lékařů bez hranic T. Šebek

Severní Afghánistán je válečnou zónou a lidem tam jde o život. Nedostává se jim totiž základní lékařské péče, nežijí v demokracii a není jim umožněno vychovat své děti v bezpečném prostředí. Tito lidé proto mají právo na imigraci. Na rádiu Zet to v pořadu U lékaře řekl chirurg pražské nemocnice Na Františku a účastník několika zahraničních misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek. Podle něj je náhoda, v jakém prostředí se člověk narodil, a proto by měl každý jedinec respektovat touhu běženců po lepším životě. 

Další díly pořadu

Co vás přimělo k tomu, abyste s Lékaři bez hranic pomáhal v zemích, jako Haiti nebo Afghánistán?

Vždy jsem si to přál. Myslím si, že si to přeje každý student medicíny. Jenom poté, co se dostane do pravidelného rytmu života, tak na ty sny trochu zapomíná. To ale nikomu nevyčítám. Já jsem se pokusil si ten sen udržet. Udržel jsem si ho asi osm let poté, co jsem zahájil práci lékaře. Vlastně jsem si ho splnil. Mě chirurgie velmi baví. Vedlejším produktem toho, že mě práce baví, je to, že těm lidem mohu pomoci.

Bylo vaší motivací kromě jiného i to, že se na misích s Lékaři bez hranic setkáváte s takovými operacemi, které byste v České republice neprováděl nebo je dokonce na základě legislativy provádět nemohl.

Určitě mě toto na medicíně láká. Mně by se tak trochu líbila medicína, která se tu dělala před padesáti lety, kdy nejen chirurgové ale obecně i lékaři byli, řekněme méně specializovaní. Neříkám ale vůbec, že je to špatně. Já si myslím, že je velmi dobře, že máme specializovanou medicínu. Můj šálek čaje je mít trochu širší pohled na věc. To je už něco, co nemůžete vidět nikde, řekněme v zemích západního světa, kde ta medicína je opravdu velmi specializovaná. Můžete to ale právě vidět na misích Lékařů bez hranic. To je prostředí, do kterého se dostanete a vidíte tu medicínu trochu komplexněji. Musíte se k tomu pacientovi postavit tak, že v ten moment jste jediný chirurg. Měl byste se motivovat k tomu, abyste byl schopný toho pacienta ošetřit od hlavy až k patě.

To znamená, že když se do toho výkonu nepustíte, přestože to není vaše specializace, tak ten člověk může zemřít?

On mi to nikdo nevyčte a nemusí to tak být, protože jde o týmovou práci. Nikdy tam nejsem já nebo moji kolegové zcela sami jako voják v poli, ale vždycky tam je někdo další, kdo třeba umí zase jinou část té práce, než kterou umíme my. Nicméně je to tak, že vyšší instance nad námi nebo nějaké vyšší pracoviště tam nebývá. Není místo, kam toho pacienta dál přeložit. Trochu jsme motivovaní k tomu, abychom měli malý přesah toho, co děláme dejme tomu v českých podmínkách. Kdybych prováděl operace, které dělám běžně na misích, tak bych v České republice pravděpodobně skutečně překročil legislativní rámec.

Vy jste říkal, že Lékaři bez hranic kromě jiného dělají tak trochu novinářskou práci. Sám jste do tohoto oboru nahlédl, když jste o poslední misi napsal druhou knihu. Jaký příběh vypráví a kde vznikla?

Vůbec se nepovažuji za autora nebo za spisovatele. Vždy říkám, že jsem zapisovatel. Skutečně jsem vždy zapisoval to, co jsem na té misi viděl. Měl jsem to štěstí, že v době, když jsem ty zápisky psal, tak jsem měl nějakou čtenářskou základnu, která mě vlastně dávala podněty. Lidé se mě ptali na to, co na misích děláme, co jíme, jak nám tam vaří, jak se oblékáme nebo jaké je počasí. Já jsem si to zapisoval. Teď mi vyšla druhá kniha Mise Afghánistán: Český chirurg v zemi lovců draků. Před tím to byla Mise Haiti: Šest měsíců s Lékaři bez hranic. Je to vlastně popisování té naší každodenní práce. Přiznám se trochu, že je to pohledem chirurga, možná je tam více krve, než čtenář očekával. Jak jsem ale říkal, já zapisuji a píšu to, co se mi ten den stalo.

Může jakákoli kniha, film nebo běžné zpravodajství pomoci Čechům pochopit situaci v Afghánistánu? Nebo to všechno musí člověk vidět na vlastní oči?

Já v to pevně věřím. Ono se to pojí i s tou současnou aktuální otázkou migrace. Já to nějak nehodnotím. Myslím si, že každý z nás má právo na jakýkoli názor. Ten náš názor musí být respektovaný, ale měl by být objektivní a postavený na nějakých faktech. Někdo argumentuje tím, že prostě Afghánec nebo Syřan nemá právo migrovat, ale vlastně neví, jaká je tam situace v té zemi. Takový člověk poté vykládá své názory pouze z pohledu toho, že měl tu kliku se narodit v České republice, v Německu nebo ve Francii. S tím nejsem úplně spokojený. Snažím se tedy říci, že je to náhoda, kde jsme se narodili a jaké máme rodiče. Když má někdo obavy o to, že se může třeba zvýšit kriminalita nebo budeme-li se bavit o ekonomické migraci a tak dále, tak to už jsou věci, kde už se dá polemizovat. Pokud ale někdo argumentaci staví na tom, že je Čech a narodil se v České republice a nevím, proč by tady měl být Syřan, tak ten názor se mi nelíbí. Takový člověk by se měl uvědomit, že je to opravdu jen náhoda, že se tady narodil.

Řada uprchlíků přicházejících do Evropy pochází z Afghánistánu. Jde těm lidem opravdu o život? Vy jste říkal, že každý si může udělat názor sám. Tak se ptám, co jste vy na místě viděl?

Severní Afghánistán je válečná zóna. Tam jde těm lidem opravdu o život. Kromě toho, že jim jde o život, tak tam nemají dostupnost základní lékařské péče. Já se tedy nebavím o tom, že by měli mít nedej bože nějaká specializovaná léčebná centra, ale oni nemají základní lékařskou péči, nemohou uspokojit základní lidské potřeby, nemají demokracii a nemají možnost vychovávat v bezpečném prostředí své děti. Já si myslím, že tito lidé mají skutečně právo migrovat a najít si lepší místo k životu. My bychom to měli respektovat a měli bychom těm lidem pomoci.

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

Zdroj: Zet

Lidé by měli respektovat touhu uprchlíků po lepším životě, říká chirurg Lékařů bez hranic T. Šebek Foto: Jiri Svorc / iDNES.cz / Profimedia: Tomáš Šebek na misi Lékařů bez hranic na Haiti

reklama

Další články

1. Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

Byznys ·

Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.