reklama

„Lidé mají zájem o SUV, politici se musí zasadit o podporu ekologických vozidel,“ říká M. Jahn

Evropská komise se chce zasadit v rámci boje proti globálnímu oteplování o snížení oxidu uhličitého v autoprůmyslu. Tlačí proto na automobilky, aby snížily průměrnou spotřebu vyráběných vozů. Prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn na rádiu Zet ovšem říká, že automobilky se neobejdou bez podpory politické sféry. Politici podle něj musí zajistit větší podporu ekologickým vozidlům a vytvořit pro ně dostatečnou infrastrukturu.

Mohlo by vás zajímat

„Současné trendy napovídají spíše tomu, že si zákazníci chtějí kupovat vozy SUV (sportovně užitková vozidla - pozn. redakce). Jde přitom o větší a pohodlné vozy. To jde samozřejmě proti tomuto trendu. Z toho důvodu říkáme, že pokud máme těchto průměrných hodnot u našich prodaných vozů dosáhnout, tak se neobejdeme bez toho, aniž by politická sféra podpořila ekologické vozy v Evropě,“ řekl Jahn.

Snížení oxidu uhličitého má vliv i na samotné jízdní vlastnosti a spotřebu automobilů. Čím nižší spalování CO2, tím je také nižší spotřeba. Toto pozitivum jde ovšem proti dynamice vozu, která s menší mírou vypuštěného oxidu uhličitého klesá.

Zákazníci nemají podle Jahna zájem o ekologické vozy především z pragmatických a ekonomických důvodů. „To, že zákazníci dnes nekupují ve velké míře ekologické vozy, se odvíjí zejména od nedostatečné infrastruktury. Není dostatek čerpacích stanic na CNG (stlačený zemní plyn - pozn. redakce) a není dostatek stanic pro elektromobily. Také to souvisí s tím, že jde o novou a poměrně drahou technologii,“ řekl.

V některých zemích je již o ekologické vozy větší zájem. Proč tomu tak ale je? Důvodem je podle Jahna jejich daňové zvýhodnění a naopak znevýhodnění neekologických vozidel. Tento systém funguje například v Nizozemsku. Norsko a Spojené státy zase poskytují přímou prodejní podporu. Skvěle vybudovanou infrastrukturu rychlonabíjecích stanic pro elektrická vozidla má pak podle Solárních novin Estonsko. Firma ABB tam například zvítězila ve výběrovém řízení a vybuduje na jeho území 200 rychlonabíjecích stanic.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s prezidentem Sdružení automobilového průmyslu Martinem Jahnem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Lidé mají zájem o SUV, politici se musí zasadit o podporu ekologických vozidel,“ říká M. Jahn Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.