reklama

Majitelé ekologicky šetrných aut zřejmě získají zvláštní značky, které přinesou výhody

Majitelé vozidel na elektrický nebo vodíkový pohon zřejmě do budoucna pravděpodobně získají zvláštní registrační značky označené písmeny EL. Z těchto značek by mohly vyplývat některé výhody. Vozy policie a záchranného systému asi budou moci být vybaveny kvůli lepší viditelnosti i modročervenými, nejen modrými majáky. Novinka přijde ruku v ruce s novelou o provozu na pozemních komunikacích. Ty přitom v úterý doporučil beze změn schválit senátní dopravní výbor. Horní komora o předloze rozhodne příští týden.

Mohlo by vás zajímat

Novela má také změnit pravidla pro vytváření průjezdu pro automobily policie, hasičů a zdravotníků na silnicích se třemi a více pruhy v jednom směru. V případě kolon budou muset běžní řidiči uvolnit těmto vozům prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem, nikoli mezi pravým a přiléhajícím pruhem. Změna má zajistit, aby pravidla pro vytváření průjezdu byla v Česku stejná jako v ostatních evropských zemích.

Vládní předloha nejvíce řeší fungování stanic technické kontroly a měření emisí. V případě stanic technické kontroly novela zejména zruší zákaz jejich propojení s autoservisy nebo s prodejci vozidel. V souladu s unijní úpravou stanoví, že kontrolní technici u technických i emisních kontrol nebudou moci být odměňováni způsobem, který by je motivoval ke zkreslování výsledků prohlídek.

Možnost propojení stanic technické kontroly se servisy přinese podle zástupců ministerstva dopravy motoristům výhody. Pokud se při technické kontrole zjistí na automobilu závada, řidič tam bude moci vozidlo nechat k opravě. Vlastníci vozidel, kteří mají zřízenu datovou schránku, budou podle novely s dvouměsíčním předstihem informování o nutnosti technické prohlídky. Úprava má předejít situacím, kdy se o propadlé technické způsobilosti vozu řidiči dozví až při policejní kontrole.

Zavedení ekologických dopravních značek prosadil poslanec ANO Martin Kolovratník. Podle něj by vozidla s touto značkou mohla například využívat vyhrazené jízdní pruhy a mít snazší vjezd do městských center. Nemusely by mít ani dálniční známku, míní poslanec. Elektromobil už nabízí každá významnější značka a v příštím roce s ním má přijít domácí Škoda Auto. Letos se v ČR prodalo 225 elektromobilů.

Novela má také ztížit stáčení počtu ujetých kilometrů, zakáže měnit záznamy na počítadle ujeté vzdálenosti. Pokud ale bude nutné vyměnit tachometr, automechanik o tom bude muset vystavit protokol, který pak provozovatel auta předá při první následné evidenční kontrole. Za porušení zákazu změny počtu ujetých kilometrů bude hrozit jednotlivcům i firmám až půlmilionová pokuta.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Majitelé ekologicky šetrných aut zřejmě získají zvláštní značky, které přinesou výhody Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čistý zisk ČEZu se propadl více než o polovinu

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ se v pololetí snížil meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Zapříčinily to jednorázové výnosy v loňském roce, a to ve výš…

 2. Kalifornii zasáhly historicky největší požáry

  Společnost ·

  Požár, který zasáhl sever Kalifornie, jsou v historii tohoto státu na západním pobřeží USA vůbec největší. S odkazemna prohlášení tamních úřadů to v úterý uvedla agent…

 3. Firmě Danone prudce klesl zisk i tržby

  Byznys ·

  Producentu mléčných výrobků Danone v ČR loni klesl zisk na 656 000 korun z předloňských 62,8 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 138 milionu korun na 1,3 miliardy…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.