reklama

„Majitelé předávající firmu do jiných rukou se musí naučit důvěřovat lidem,“ říká Alice Punch

Zakladatelé firem, kteří se chystají předat společnost do jiných rukou, musí začít důvěřovat ostatním lidem. Na rádiu Zet v pořadu Zet Light to řekla Alice Punch, žena s dlouholetými zkušenostmi ve vyhledávání vrcholových manažerů. Někteří majitelé byli od založení firmy zvyklí dělat všechno a časem se ujistili, že jde o správný postup. Lidi, kteří pod tímto vedením pracují, ale často netěší, že musí být v takovémto prostředí. Důvodem je skutečnost, že nerostou a nedostanou se na vyšší pozice. 

Další díly pořadu

Významní čeští podnikatelé své firmy typicky zakládali na počátku devadesátých let. Dnes v takových firmách často řeší jejich předávání nebo hledání druhé generace, která firmu povede dál. Když si vás tito podnikatelé najmou, jak ta spolupráce vypadá? Co řešíte?

Ty situace mohou být různé. Buď plánují další expanzi a řešíme vyhledávání nových vrcholných lidí, nebo sháníme prvního člověka pro expanzi do jiné země. Případně uvažují o prodeji firmy, protože si chtějí užít to, co vybudovali a už nechtějí být v operativním řízení společnosti. Pracuji ale i s investory, kteří mají zájem o koupi té společnosti. I oni chtějí pomoci s vypracováním nástupnického plánu, protože samozřejmě za těch deset nebo více let, co firma existuje, jsou větší nároky na to, co v ní vrcholoví pracovníci musí zvládnout. Někdy si vlastník uvědomí, že ne všichni lidé ve firmě dorostli do těch pozic a do toho, co se dnes očekává.

Jak k předání firmy doroste sám otec zakladatel? Netrpí tyto firmy občas mikromanagementem?

Některé ano, to záleží na osobnosti. Myslím si, že v České republice se od těchto porodních bolestí lišíme. Třeba v Německu je tento segment firem velmi úspěšný a existuje už od druhé světové války. Musíme to brát podle toho, že vlastník zakladatel musel ze začátku dělat všechno. Když dělal všechno a dařilo se mu, tak se vlastně ujistil, že je to ten správný postup. Mám takový případ u dvou klientů, se kterými teď pracuji. Oni kontrolují kdejaký e-mail, všechno odsouhlasují, veškeré náklady jdou přes ně, což je jistě určitá jistota. Na druhé straně má ten člověk jen 24 hodin denně jako všichni ostatní, a proto je čas začít věřit těm ostatním.

Poslouchají vás tito významní podnikatelé? Daří se vám nastavovat zrcadlo?

Lidi, kteří pod nimi pracují, netěší, že musí být v takovém prostředí, protože tím nerostou. Jiní majitelé zase chtějí odstoupit z toho operativního vedení, neboť se jejich firma rozrostla tak, že v podstatě nemohou řídit tímto stylem. Z toho důvodu naslouchají a postupně se spolu učíme. Samozřejmě to není o tom, to přestat dělat. Někdo musí vedení společnosti převzít za ně. Takže je důležité naučit lidi z okolí, že některé věci už jsou jejich zodpovědnost.

U řady firem už dorostla druhá generace dětí zakladatelů. Vaším úkolem je často připravit plán toho, kdo firmu povede k další expanzi nebo kdo ji naopak připraví k prodeji. Jak se vám daří zvládat tyto situace, když tam vstupují osobní aspekty? Například když se ukáže, že je někdo kvalifikovanější, než vlastní dítě majitele.

Je to velmi osobní rozhodnutí toho vlastníka a samozřejmě i jeho rodiny. To si myslím, že je to první, čemu se věnujeme. Jestli opravdu děti mají tu aspiraci. Pak záleží na tom, jak by se postupně mohly dostat do toho každodenního byznysu. Jestli už měly určité role a jak vysoké ty role byly. Pak se podíváme na to, co je třeba rozvinout profesně. Jestliže ta mezera, v tom co dělá vlastník a tím, co umí to dítě, je velká, tak je třeba ji suplovat tím, že zodpovědnost vlastníka bude ještě pořád vykonávat částečně někdo jiný. Bude tak činit do té doby, než člen rodiny do té pozice vyroste. Někdy vyjde najevo i to, že člen rodiny nemá zájem. De facto se jim tímto rozhovorem může ulevit. Otec zakladatel si může myslet, že jeho dcera nebo jeho syn bude tu společnost řídit. Myslím si, že kvůli tomu je nejdůležitější otevřená diskuze. Ta není jiná, než třeba v klasických korporacích. Tady je to ale ještě trochu komplexnější o tu mechaniku rodiny a vzájemnou spokojenost a také předání rodinného majetku.

 

 

Záznam celého rozhovoru s Alicí Punch, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

 

Zdroj: Zet

„Majitelé předávající firmu do jiných rukou se musí naučit důvěřovat lidem,“ říká Alice Punch Foto: Archiv Alice Punch

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.