reklama

„Manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace,“ řekl profesor Höschl

Pulty knihkupectví zaplnily knihy, které přemlouvají čtenáře zamilovat se do pozitivního myšlení a k následnému vytvoření pocitu štěstí. Firmy rovněž nově zavádějí pozici takzvaného manažera štěstí, který pomáhá zaměstnancům v získání větší důvěry. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví, psychiatr a profesor Cyril Höschl, říká, že manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace. Podle něj tento módní trend je spojený s tím, že se má společnost dobře. 

Mohlo by vás zajímat

Přeplněná knihkupectví knihami s textem, který má lidi vzdělávat s ohledem na pozitivní myšlení, jsou podle Höschla do určité míry obchodní bublinou. Jde rovněž o módní trend současné doby. „Když se nám nic zásadnějšího neděje, tak se na pořad dne dostávají témata a snahy, které by se jinak vinou závažnějších úkolů na téma dne nedostaly,“ řekl na rádiu Zet.

Lidé tak nemají v současnosti tendenci řešit skutečně závažné problémy. Je to dané tím, že společnost žije v blahobytu a má čas se zaměřit na podobná témata. „Ono trochu hladu a sucha by okamžitě jejich preference v tom, co je třeba dělat, změnilo. Buďme ale vděční za to, jak to je. Kdo si hraje, nezlobí. Pořád je lepší, když se lidé zdokonalují, než když spolu válčí nebo vykrádají byty u sousedů. Já bych to nekritizoval, ale považuji to spíš za projev toho, že se máme dobře,“ sdělil Höschl.

Víra v boha a víra v sebe sama

Nejde ale pouze o blahobyt. Důvodem je i zdejší ateistická společnost a ústup od náboženství a absence člověka ve víru v boha. Již bývalý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk ve své dizertaci uvedl, že pokud člověk ztratí víru v boha, tak ztratí i víru ve smysluplnosti svého bytí. Člověk ji podle Höchla neztratí úplně, ale začne ji vyhledávat v naprosto jiných oblastech. Příkladem mohou být směry pozitivního myšlení, jež vycházejí z takzvané pozitivní psychologie. Konkrétně jde o směr, který vznikl v 90. letech 20. století. Pozitivní psychologie se podle Höschla nesnaží vylučovat vnější vlivy, jako je politika nebo ekonomika. Pokouší se ale člověka proti těmto jevům imunizovat.

Pozitivnímu myšlení a nastartování sebe sama nepomáhají ovšem pouze knihy. Někteří zaměstnavatelé zavádějí takzvanou pozici manažerů štěstí, kteří mají pomoci zaměstnancům v pozitivním myšlení. „Manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace. Firmy a korporáty zavádějí i spoustu jiných blbostí. Jde o takové ty teambuildingy na prolézačkách o víkendu a podobně, kterým se musím smát, ale uznávám, že to může u řady lidí fungovat. No tak proč ne, ale tož tedy beze mě,“ uvedl Höschl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitel Národního ústavu duševního zdraví, psychiatrem a profesorem Cyrilem Höschlem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

„Manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace,“ řekl profesor Höschl Foto: Ředitel Národního ústavu duševního zdraví, psychiatr a profesor Cyril Höschl; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

 1. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 2. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 3. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.