reklama

Mayová slíbila, že brzy zveřejní strategii o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová v neděli slíbila, že v příštích týdnech bude informovat o své strategii pro jednání o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. O takzvaném brexitu loni v referendu rozhodli britští voliči. Mayová také odmítla obviňování, že úvahy jejího kabinetu o brexitu jsou zmatené nebo že stále nemá žádný plán pro vyjednávání s Bruselem. 

Mohlo by vás zajímat

Postup své vlády při vyjednávání o odchodu země z EU tvrdě kritizoval britský velvyslanec při Evropské unii Ivan Rogers, který počátkem ledna z funkce odstoupil.

Předsedkyně skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová v předcházejícím rozhovoru poskytnutém stanici BBC v neděli dala najevo přesvědčení, že Mayová stále nemá žádný plán ohledně cílů brexitového vyjednávání. Zároveň řekla, že myslí naprosto vážně uspořádání druhého referenda ve Skotsku o nezávislosti, pokud Spojené království opustí jednotný evropský trh.

Mayová se v rozhovoru se Sky News vyhnula přímé odpovědi na otázku, zda při jednáních dá přednost omezení imigrace z členských zemích Evropské unie před privilegovaným přístupem Británie na jednotný trh evropského bloku.

Na přímou otázku k této věci odpověděla, že je chybné chápat kontrolu nad volným pohybem a volný obchod jako dvě odporující si části rovnice. „Jsem smělá v tom, co můžeme naším vztahem s EU získat pro Spojené království, protože to podle mě bude dobré pro Evropskou unii. Moje úvahy tak vůbec nejsou zmatené,“ řekla.

V této souvislosti vysvětlila, že se na kontrolu přistěhovalectví a na vyjednání dobré obchodní dohody nedívá jako na problém buď, anebo. „Mimo Evropskou unii budeme moci kontrolovat migraci a stanovit vlastní pravidla pro lidi přicházející do Spojeného království, zároveň jako součást výstupové dohody budeme usilovat o to, abychom získali co nejlepší dohodu o vzájemném obchodování s Evropskou unií,“ dodala.

Portál Politico z rozhovoru usuzuje, že Mayová naznačila možnost odchodu Británie z jednotného trhu.

V rozhovoru Mayová uznala, že příprava k výstupovým rozhovorům již nějakou dobu trvá, upozornila však, že žádné plány na brexit neexistovaly. „Proto pro nás bylo důležité získat nějaký čas, abychom se mohli na problematiku podívat. To je také důvod, proč aktivujeme (článek 50 lisabonské smlouvy) do konce března tohoto roku,“ řekla.

 

 

Zdroj: ČTK

Mayová slíbila, že brzy zveřejní strategii o brexitu Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Theresa May

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.