reklama

Medveděv odložil privatizaci ropné společnosti Bašněfť

Ruský premiér Dmitrij Medveděv odložil privatizaci středně velké ropné firmy Bašněfť. Podle premiérovy mluvčí odklad prodeje podílu schválil prezident Vladimir Putin. Mluvčí ovšem neupřesnila, jak dlouho bude odklad trvat. Prodej padesátiprocentního podílu v Bašněfti měl představovat jeden z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. Kroky vedoucí k odložení prodeje jsou tím pádem překvapivé.

Mohlo by vás zajímat

Hodnota podílu na moskevské burze dnes činila kolem 261,5 miliardy rublů (98,2 miliardy korun).

O koupi podílu projevila zájem například ruská státní ropná společnost Rosněfť, jejíž ředitel Igor Sečin je blízkým spojencem prezidenta Putina. Mezi uchazeče ale patřil i Vagit Alekperov, jeden z nejbohatších lidí v Rusku, který řídí soukromou ropnou společnost Lukoil, poznamenala agentura Reuters.

Rusko potřebuje dodatečné příjmy do rozpočtu, neboť ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Podle ruské zpravodajské organizace RBS dospěl Medveděv k rozhodnutí odložit privatizaci Bašněfti poté, co do Kremlu poslala dopis autonomní republika Baškortostán. Společnost Bašněfť má na jejím území část svých těžebních aktivit.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Zdroj: ČTK

Medveděv odložil privatizaci ropné společnosti Bašněfť Foto: Frederic Legrand COMEO / Shutterstock.com: Ruský premiér Dmitrij Medveděv

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.