reklama

Microsoftu klesl zisk o téměř 15 procent, tržby ale předčily očekávání

Americké technologické společnosti Microsoft ve druhém čtvrtletí jejího finančního roku klesl čistý zisk o 14,6 procenta na pět miliard dolarů (123,5 miliard korun). Tržby za stejné období klesly o zhruba desetinu. Důvodem je silný dolar a slabý trh s osobními počítači, což se podepisuje na klesající poptávce po operačním systému Windows. Výsledky navzdory tomu předčily očekávání a akcie v rámci prodlouženého obchodování stouply o více než pět procent.

Mohlo by vás zajímat

Společnost dnes oznámila, že její celkové příjmy se za tři měsíce do konce prosince snížily o 10,1 procenta na 23,8 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali pokles o 25,2 miliardy dolarů. Microsoft vytváří více než polovinu příjmů mimo Spojené státy, a je tudíž citlivý na velké změny ve směnných kurzech. Hodnota amerického dolaru ke koši šesti měn byla v loňském čtvrtém čtvrtletí v průměru o 11,5 procenta vyšší než před rokem.

Příjmy v divizi Intelligent Cloud, kam spadají servery a služby jako Windows Server a Azure, stouply o pět procent na 6,3 miliardy dolarů. Naopak příjmy v divizi, která zahrnuje Windows, klesly o pět procent a dosáhly 12,7 miliardy dolarů.

Zatímco poptávka po systému Windows po více než 30 letech na trhu zpomaluje, zaměřuje se společnost v čele s generálním ředitelem Satyou Nadellou na softwarové a cloudové služby, snižuje náklady a snaží se zeštíhlit svoje aktivity, aby se mohla zaměřit na lukrativnější činnosti.

Nejnovější verzi systému Windows, která je poprvé určená nejen pro počítače, ale i pro tablety i telefony, začal Microsoft nabízet koncem loňského července. Podle firemního sdělení ze začátku ledna je Windows 10 nainstalovaný na 200 milionech přístrojů.

 

 

Zdroj: ČTK

Microsoftu klesl zisk o téměř 15 procent, tržby ale předčily očekávání Foto: Ken Wolter / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.