reklama

„Migranti mohou vyplnit mezery na trhu práce, problémem je ale jazyková bariéra,“ říká ekonom

Uprchlíci mají mnohem větší ochotu pracovat a jsou připraveni přijmout i méně kvalifikované práce. Díky tomu mohou vyplnit mezeru na trhu, kterou domácí pracovníci odmítají zaplnit. Na rádiu Zet to řekl ekonom z Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Radiměřský. Překážkou v zaměstnávání azylantů naopak může být jazyková bariéra. Radiměřský na rádiu Zet v pořadu Alter Eko řekl, že migrantům může trvat v průměru až sedm let, než se práci a novému prostředí přizpůsobí. Odkazuje při tom na studii vypracovanou švédským institutem pro začleňování. Dalším problémem v zaměstnávání zejména kvalifikovaných migrantů mohou být byrokratické překážky, mezi které patří například uznávání studijních předmětů nebo akreditací. 

Další díly pořadu

Radiměřský vidí hlavní překážku integrace běženců na český pracovní trh v neznalosti českého jazyka. Mnoho profesí totiž vyžaduje dobrou jazykovou vybavenost. S tou souvisí také závěry švédské studie.

„Hlavní závěry byly, že na jedné straně jsou nekvalifikovaní lidé, kteří nepotřebují žádné certifikáty a mohou nastoupit hned, ale pracují v odvětvích, která jsou velmi striktně svázaná se znalostí jazyka. To znamená, že jejich neznalost jazyka byla fatální překážkou,“ uvedl Radiměřský.

Problémy mohou pocítit ale i lidé, kteří budou hledat uplatnění v IT sektoru nebo zdravotnictví a dorozumí se anglicky. Zaskočit je totiž mohou byrokratické překážky související s uznáváním předmětů, atestací nebo uznáváním akreditací.

Němci na druhé straně vnímají migrační krizi jako příležitost. Radiměřský v této souvislosti upozornil na slova německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela, který řekl, že migrace může odhalit chyby v systému a věci, které jsou přežité a je třeba je řešit.

„Němci jako jedni z prvních navrhují uprchlíkům možnost zůstat v Německu i poté, co riziko v zemi jejich původu skončí,“ uvedl Radiměřský na rádiu Zet a dodal, že nejde primárně o výhodu pro uprchlíky, ale o benefit určený zejména německým firmám. Německé společnosti totiž budou mít se začleněním, zaškolením a samotnou integrací migrantů velké náklady. Pokud se za několik let situace v jejich rodné zemi uklidní, cizinci rázem ztratí status uprchlíka a budou se muset do vlasti vrátit. To může být z hlediska nákladů pro německé firmy podle Radiměřského odrazující faktor v ochotě migranty zaměstnávat.

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

„Migranti mohou vyplnit mezery na trhu práce, problémem je ale jazyková bariéra,“ říká ekonom Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha chce pokrýt tunel Blanka mobilním signálem

    Byznys ·

    Tunel Blanka bude kompletně pokryt mobilním signálem. Praha pronajme v tunelu mobilním operátorům prostory, kam nainstalují svá zařízení nutná k provozu sítí. Každý op…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.