reklama

Modernizace ruské armády napravuje podle Putina špatnou kondici a není závodem ve zbrojení

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že rozsáhlá modernizace ruských ozbrojených sil, která stojí biliony rublů, neznamená zapojení Ruska do závodů ve zbrojení. Má pouze napravit špatnou kondici armády, do níž se dostala po zániku Sovětského svazu. 

Mohlo by vás zajímat

„Vytvoření moderní armády, vybavené nejnovějšími zbraněmi a vojenskou technikou, zůstává jednou z priorit výstavby ozbrojených sil. A upřímně řečeno, vždy tomu tak bylo,“ řekl Putin na poradě o rozvoji vojenskoprůmyslového komplexu.

„Nejednou jsem říkal a chci to zopakovat ještě jednou: nechystáme se nechat vtáhnout do nějakých závodů ve zbrojení a už vůbec ne někoho dohánět a předhánět, ale prostě musíme dohnat to, co bylo zanedbáno v 90. a následujících letech, kdy ozbrojené síly i samy zbrojovky nebyly dostatečně financované,“ řekl Putin v narážce na ruské problémy po rozpadu Sovětského svazu.

„Situace se nyní změnila, zdroje ke splnění státních zakázek se poskytují v míře naplánované ve státním programu přezbrojení do roku 2020. Chci ještě jednou říct, že to není nějaká neplánovaná naléhavost, ale naplánovaná práce a tyto plány vznikly ještě před deseti lety,“ dodal.

Putin ocenil, že vojáci dostali letos o čtvrtinu více nových a modernizovaných typů zbraní než loni a rostoucí kvality výcviku potvrzují i vojenská cvičení. „Definitivně nezbytné“ je však skoncovat se skluzy při plnění státních zakázek, což se zatím nedaří.

Už třetí porada s velením ozbrojených sil a vedením zbrojovek v posledních dnech podle agentury Reuters dokládá, jak velkou pozornost ruský vůdce věnuje modernizaci armády v situaci, kdy se zhoršily vztahy se Západem kvůli ukrajinské krizi.

Putin v úterý řekl, že Spojené státy a jejich spojenci nepřestávají v budování globálního systému protiraketové obrany, což Rusko pokládá za „pokus narušit existující paritu v oblasti raketových a jaderných zbraní a rozkolísat celý systém regionální a globální stability“. USA se prý nesnaží o ochranu před íránskou a severokorejskou hrozbou, ale chtějí „zneškodnit strategický potenciál jiných jaderných států“, především Ruska.

„Budeme pracovat na systémech protiraketové obrany, ale v prvé etapě, jak jsme nejednou říkali, budeme pracovat na útočných zbraních, schopných překonávat jakékoliv systémy protiraketové obrany,“ upozornil Putin.

Putinův mluvčí připustil, že ve zprávách ruských televizí o prezidentových poradách s generalitou a zbrojaři se objevily i záběry na údaje o dosud utajovaných zbraních. „Doufáme, že nic takového se už nebude opakovat,“ řekl Dmitrij Peskov.

Podle serveru Newsru.com se v pondělí dostaly do záběru kamer údaje o systému „Status-6“ z konstrukční kanceláře Rubin, proslulé stavbou ponorek - a blogeři to zaznamenali ještě dříve, než záběry byly odstraněny.

Vyvíjená „superzbraň“ má „ničit důležité hospodářské objekty nepřítele na pobřeží“ a také způsobit „zaručeně neakceptovatelné územní škody“ v důsledku dlouhodobého radioaktivního zamoření.

Komentátoři a blogeři se nyní dohadují, zda Rusové vyvíjejí mimořádně silné jaderné torpédo o dosahu 10 000 kilometrů a ponoru 1 000 metrů, nebo spíše ponorku, která bude sama fungovat jako zbraň. Nosičem „zbraňového systému“ by mohly být speciální ponorky Belgorod a Chabarovsk.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Modernizace ruské armády napravuje podle Putina špatnou kondici a není závodem ve zbrojení Foto: Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.