reklama

Mohou se obyvatelé Zimbabwe těšit na budoucnost?

Jaká bude budoucnost Zimbabwe po politickém pádu jejího dlouholetého prezidenta Roberta Mugabeho? Nebude jeho nástupce Emmerson Mnangagwa, ještě do nedávna jeho pravá ruka, pokračovat v Mugabeho šlépějích?

Mohlo by vás zajímat

Byl to velmi rychlý sled překvapivých událostí, které náhle ukončily 37letou vládu Roberta Mugabeho – rychlý sled událostí, který v mnoha Zimbabwanech vyvolal nadšení, vzrušení, ale i skepsi s budoucího vývoje zároveň.

Ve svém inauguračním projevu Mnangagwe prohlásil, že domácí politika země se „stala otrávenou, odpornou a polarizující“, neodkazoval tím však na domácí politiku jako takovou, jako spíše na vnitřní soupeření v rámci vládní strany ZANU-PF. Desítky tisíc lidí na stadionu – většina členů ZANU-PF, kteří byli přivezeni do hlavního města Harare autobusy ze vzdálených měst a vesnic – hlasitě Mnangagwu oslavovali jako „hrdinu“ a „osvoboditele.“

Obyčejní lidé si však Mnangagweho jako „hrdinu“ a „osvoboditele“ nepředstavují. „Nic se nezmění, chudoba a utrpení budou dále pokračovat,“ řekl deníku New York Times Gambiza, absolvent zimbabwské univerzity.

O spojení mezi Mugabem a Mnangagwem, které asi jen tak nezanikne, vypovídá i další část Mnangagweho projevu, ve kterém prohlásil, že Mugabe pro něj nadále zůstává jeho otcem, mentorem a lídrem. Mnangagwe se mimo jiné podílel jako Mugabeho pravá ruka na vyvražďování tisíců civilistů počátkem 80. let i na ovlivňování výsledků voleb v roce 2008.

Nic z toho nevypovídá o tom, že by se v Zimbabwe schylovalo k lepším časům. Vše spíše nasvědčuje tomu, že jde jen o předání moci mezi jednou frakcí vládnoucí strany druhé frakci té samé strany. Stejného názoru je mimochodem i již dříve jmenovaný Gambiza, absolvent zimbabwské univerzity: „Jediným rozdílem bude, že nyní jedna frakce vládnoucí strany získala svého člověka do vedení státu, a že jemu blízcí lidé vystřídají Mugabeho lidi na státních pozicích.“

 

 

Zdroj: Zet

Mohou se obyvatelé Zimbabwe těšit na budoucnost? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ťok zůstane podle Zemana ministrem dopravy

    Společnost ·

    Dan Ťok (ANO) zůstane i v nové vládě ministrem dopravy. Vyplývá to alespoň ze středečního vyjádření české hlavy státu Miloše Zemana, který je aktuálně na návštěvě jižn…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.