reklama

Na burzu se plánuje vrátit italský výrobce pneumatik Pirelli

Italský výrobce pneumatik Pirelli s chystá vrátit na burzu. Primární nabídka by se měla uskutečnit v říjnu. Společnost by mohla nabídnout 30 až 40 procent akcií. Informaci přinesla agentura Reuters s odkazem na dva informované zdroje.

Mohlo by vás zajímat

Akcie pátého největšího výrobce pneumatik na světě byly staženy z milánské akciové burzy v roce 2015 po převzetí čínskou firmou ChemChina. Na burze se s akciemi Pirelli obchodovalo od roku 1922.

Podle jednoho ze zdrojů chce Pirelli dokončit primární nabídku koncem září nebo na počátku října. Načasování bude záviset na tom, kdy se firmě podaří zajistit všechna nutná regulační povolení. Podle dalšího zdroje chce firma vstoupit na burzu 4. října.

Pirelli se ke zprávě odmítla vyjádřit. Již dříve uvedla, že plánuje vstup na burzu v posledním čtvrtletí letošního roku.

Čínská státní firma ChemChina vlastní podíl 65 procent v Marco Polo International Italy, jediném akcionáři Pirelli. Podíl 22,4 procenta drží Camfin, italská holdingová firma, jejímiž investory jsou šéf Pirelli Marco Tronchetti Provera a italské banky UniCredit a Intesa Sanpaolo. Zbytek akcií patří fondu napojenému na ruskou ropnou firmu Rosněfť.

V rámci dohody s ChemChina Pirelli převedla méně ziskovou výrobu pneumatik pro nákladní a průmyslové stroje na divizi čínské skupiny Aeolus. Italská společnost se pak zaměřila na pneumatiky pro osobní a lehké nákladní vozy a motocykly. V posledních letech se soustředí na pneumatiky pro luxusnější vozy, mimo jiné pro značky Mercedes, Audi a BMW.

V letošním prvním čtvrtletí firma vykázala hrubý provozní zisk 270,3 milionu eur (sedm miliard korun) a příjmy 1,34 miliardy eur. Pneumatiky pro prémiové značky se na celkovém prodeji podílely 67,8 procenty.

 

 

Zdroj: ČTK

Na burzu se plánuje vrátit italský výrobce pneumatik Pirelli Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. TOP 10 nejdražších měst světa

    Společnost ·

    Světový vydavatel analýz The Economist Intelligence Unit sestavil žebříček nejdražších měst světa. Na jeho špici figurují dvě asijská města. Na rozdíl od těch evropský…

  2. Lufthansa dosáhla v pololetí rekordního zisku

    Byznys ·

    Německá letecká firma Lufthansa zaznamenala v prvním pololetí rekordních výsledků. Očištěný provozní zisk se téměř zdvojnásobil na 1,04 miliardy eur (27,2 miliardy kor…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.