reklama

„Napadení lidé se nemusí bát útoku proti útočníkovi, soudy je ochrání,“ říká právník

Řada Čechů se domnívá, že tuzemské soudy neochrání člověka, který během napadení jednal v sebeobraně. Advokát Michal Janík z kanceláře Holá, Janík, Samek to ale označuje za fámu. Při takzvané nutné obraně podle něj nemusí být rozhodující, zda útočník použil proti napadenému slabší zbraň. Obrana ale musí být adekvátní útoku.

Další díly pořadu

Z hlediska trestního práva je nutná obrana činnost, která by byla za jiných okolností považovaná za trestný čin. Při posuzování, zda v konkrétním případě došlo k naplnění znaků nutné obrany ale hraje roli několik faktorů.  „Základním předpokladem je, že se musí jednat o případ, kdy útok trvá nebo přímo hrozí,“ řekl Janík. Pokud se ale prokáže, že šlo o nepřiměřenou obranu, tak se o trestný čin jedná.

V souvislosti s tím se řeší v Česku řada případů. „Jedním z nich je případ, kdy žena, která aktivně sportovala a běhala výborně sprinty, byla přepadena mužem, který ji fyzicky napadl. Ten měl přitom v úmyslu ji znásilnit. Ač byla žena dobrou běžkyní a patrně by útočníkovi utekla, použila na ležícího útočníka cihlu a těžce jej zranila na hlavě,“ uváděl příklad Janík. Stíhání ženy bylo ale zastaveno. V jejím případě došlo k naplnění všech znaků nutné obrany. Napadený člověk podle Janíka nemůže v momentě napadení uvažovat o vhodném řešení obrany a vybrat si její nejméně intenzivní způsob.

„Laickou veřejností je často poukazováno na to, že obránci nejsou proti útočníkům našimi soudy chráněni. Například na rozdíl od USA se jedná o celkem zkreslený a o zcela nepodložený náhled. Naše soudy se při rozhodování kloní k logickému názoru, že obrana musí být silnější než útok, aby se obránce vůbec úspěšně ubránil,“ uvedl Janík na rádiu Zet.

Na druhou stranu za příklad nepřiměřené obrany Janík uvedl případ muže odsouzeného k deseti letům vězení. Na jeho pozemek pronikla skupina Romů. Jednoho z nich ale majitel pozemku usmrtil kuší. Stalo se tak ale ve chvíli, kdy Romové prchali z pozemku a jemu nehrozilo nebezpečí. Nejedná se tedy o nutnou obranu. „Musí být posouzeno, jakým způsobem atakoval útočník obránce a jak je obráncova obrana adekvátní útoku. Pokud vám dá například útočník při hospodské rvačce facku, zcela jistě není adekvátní z hlediska obrany použití rozbitého půllitru nebo nože,“ sdělil Janík.

 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Napadení lidé se nemusí bát útoku proti útočníkovi, soudy je ochrání,“ říká právník Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.